Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kā pasargāt sevi no Alcheimera slimības?

 

   Alcheimera slimība ir progresējoša nervu sistēmas saslimšana, kas bojā nervu šūnas, pasliktinot atmiņu un citas svarīgas psihiskās funkcijas – runu, loģisko domāšanu, kā arī noved pie sociālo un intelektuālo iemaņu zaudēšanas. Šoreiz parunāsim par šo nopietno slimību, kas var skart jebkuru cilvēku un iemācīsimies laicīgi pamanīt tās viltīgos simptomus.

 

   Alcheimera slimības gaitā nervu šūnas zaudē savu struktūru un nevar pildīt tām atbilstošās funkcijas. Nervu šūnas, kas aiziet bojā, vairs nevar saņemt un pārraidīt tālāk informāciju (nervu šūnas pārnes nervu impulsus no vienas šūnas otrā), līdz ar to cilvēkam pavājinās prāta spējas. Statistikas dati liecina, ka pēc Alcheimera slimības diagnosticēšanas cilvēks parasti nodzīvo ne vairāk kā 7 gadus.

 

Alcheimera slimību izraisoši faktori

 

   Alcheimera slimības attīstības risks krasi paaugstinās pēc 65 gadiem, biežāk slimo sievietes. Šo slimību bieži vien ģenētiski pārmanto no tuviem radiniekiem. Alcheimera slimību var izraisīt arī sekojošie faktori: galvas traumas, intoksikācijas, neiroinfekcijas (ko izraisa gripas, herpes, enterovīrusi un bojā tieši galvas smadzenes), cilvēka dzīvesveids, kas neparedz fiziskas un intelektuālas aktivitātes, nepareizs, nesabalansēts uzturs, kaitīgie ieradumi, piemēram, smēķēšana, alkohola lietošana u.c.. Mūsdienās Alcheimera slimības attīstībā liela loma tiek piedēvēta arī brīvo radikāļu kaitīgai iedarbībai, jo tie var radīt nopietnus šūnu bojājumus galvas smadzenēs.

 

   Kā secinājuši zinātnieki, pastāv saikne starp Alcheimera slimību un citām saslimšanām, piemēram, hipertensiju (paaugstinātu asinsspiedienu) un cukura diabētu. Kā zināms, pat relatīvi veseliem veciem cilvēkiem augsts asinsspiediens var negatīvi ietekmēt galvas smadzeņu asinsvadus, tādējādi tiek samazināta skābekļa piegāde galvas smadzenēm. Rezultātā tiek traucētas vairākas svarīgas funkcijas – runa, atmiņa, izziņa u.c.. Alcheimera slimības attīstības risku palielina arī paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, pārciesti insulti (pēkšņi smadzeņu asinsrites traucējumi), dažas vairogdziedzera, aknu un nieru slimības.

 

   Kā viens no svarīgākajiem Alcheimera slimības izraisošajiem faktoriem ir minams proteīns amiloīds, kura vielmaiņas produkti patoloģijas gadījumā lielos daudzumos uzkrājas nervu šūnās un izgulsnējas tajās īpašu plātnīšu veidā. Šīs plātnītes traucē nervu šūnu normālu funkcionēšanu, radot nervu šūnās iekaisīgos procesus un izraisot to paātrinātu bojāeju.

 

Kādas izmaiņas notiek ar smadzenēm Alcheimera slimības pacientiem?

 

   Zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēkiem, kas sirgst ar Alcheimera slimību, smadzeņu tilpums samazinās gandrīz par 20%. Turklāt dažos smadzeņu rajonos neironu (nervu šūnu) skaits samazinās pat uz pusi. Proti, jebkuram cilvēkam ar vecumu notiek smadzeņu apjoma samazināšanās, tikai tā nav tik spilgti un krasi izteikta kā Alcheimera slimības pacientiem.

 

Alcheimera slimības simptomi

 

   Alcheimera slimība sākas un norit ļoti lēni. Sākumā vienīgā Alcheimera slimības pazīme var būt viegla aizmāršība, ko bieži vien uzskata par normālu parādību vecāka gada gājuma cilvēkiem. Alcheimera slimības agrīnā stadijā cilvēkiem parādās problēma, ka viņi nevar atsaukt atmiņā nesen notikušo, pēkšņi neatceras tuvinieku vārdus un vienkāršu priekšmetu nosaukumus. Bieži vien šie cilvēki nevar atrisināt pat vienkāršāko matemātikas uzdevumu.

Šādi simptomi un grūtības var likt cilvēkam pārdzīvot, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā. Turklāt, slimībai progresējot, parādās aizvien nopietnākie simptomi, piemēram, cilvēks var aizmirst, kā pareizi ir jātīra zobi un jāķemmē mati, kaut gan visu dzīvi to ir darījis. Vēlākajās Alcheimera slimības stadijās cilvēks jau ir nespējīgs atpazīt savus tuviniekus, apkārtni, kur dzīvo. Viņiem parādās grūtības rakstīt, domāt un runāt, bieži vien attīstās agresivitāte pret apkārtējiem, bieži mainās garastāvoklis, pārsvarā cilvēki ir noskumuši, apātiski, nomākti, pasīvi un negribīgi. Ar laiku slimības izpausmes kļūst vēl smagākas un bez atbilstošas medikamentozas ārstēšanas cilvēks pārvēršas par invalīdu un diezgan drīz aiziet no šīs pasaules.

 

Kā ārstē Alcheimera slimību?

 

   Alcheimera slimību ārstē ar nopietniem recepšu medikamentiem. Zāļu līdzekļu grupa (Neiromidin, Donepezil EGIS, Yasnal), ko bieži vien izmanto šīs slimības ārstēšanai, darbojas, nomākot acetilholīnesterāzes darbību. Acetilholīnesterāze (specifiskais ferments) noārda acetilholīnu – neiromediatoru, kas pārnes nervu impulsus no vienas nervu šūnas otrā (nodod informāciju nervu impulsu veidā), nodrošinot galvas smadzeņu aktivitāti, labu atmiņu, aktīvu domāšanu, kāpinot cilvēka intelektuālās spējas. Acetilholīna pietiekams daudzums nodrošina labas prāta spējas. Šīs grupas medikamenti Alcheimera slimības ārstēšanai bloķē fermentu acetilholīnesterāzi un līdz ar to neiromediators acetilholīns netiek noārdīts un turpina pildīt savas funkcijas – pārraidīt nervu impulsus un nodrošināt normālu prāta funkcionēšanu. Šie medikamenti ir paredzēti ilgstošai lietošanai – parasti vismaz pusgadu un ilgāk.

 

   Citādākas darbības ir recepšu medikamenti, kas satur aktīvo vielu memantīnu (Axura). Normāli nervu šūnu jeb neironu membrānas caurlaiž iekšā šūnās kalcija jonus, kas ir nepieciešami nervu impulsu pārraidīšanai, tātad informācijas nodošanai no vienas nervu šūnas otrā. Savukārt liela kalcija jonu uzkrāšanās nervu šūnā rada tās bojāeju. Memantīns caur noteiktajiem darbības mehānismiem ļoti smalki regulē kalcija jonu ieplūšanu nervu šūnās, lai kalcija joni būtu tādā daudzumā, kas nepieciešams normālai nervu šūnu funkcionēšanai.

 

Galvenie profilaktiskie pasākumi, ko vērts ievērot visiem

 

   Pat, ja Jūsu ģimenes lokā nevienam nav bijusi Alcheimera slimība, ir jābūt vērīgiem un jācenšas veikt profilaktiskos pasākumus, kas savlaicīgi pasargās no šīs slimības attīstības. Kā tad īsti var sevi pasargāt no Alcheimera slimības? Pirmām kārtām, ir jābūt aktīvam visas dzīves garumā – gan fiziski, gan intelektuāli. Ir jācenšas saglabāt asu, modru un veselīgu prātu visas dzīves garumā, tas nozīmē, ka ikdienā ir jāatvēlē laiks grāmatu, avīžu vai žurnālu lasīšanai, kādas svešvalodas apgūšanai, kādam hobijam, pat krustvārdu mīklu risināšanai. Galvenais ir katru dienu veikt kādu aktivitāti, kas šajā nodarbē iesaistītu galvas smadzenes. Pat, ja skolas gadi sen jau pagātnē, centieties trenēt savu atmiņu, mācoties no galvas dzejoļus, stāstus, kādus citātus.

 

   Pareizi sastādīta ēdienkarte ir labs Alcheimera slimības profilaktisks pasākums. Šajā ēdienkartē ir obligāti jābūt svaigiem dārzeņiem, augļiem, ogām, kā arī produktiem, kas satur omega-3 taukskābes (tuncis, makrele, forele, lasis). Centieties lietot uzturu, bagātu ar folijskābi (kviešu klijas, sojas pupas, virziņkāposti, zirņi, pētersīļi, spināti u.c.) un B grupas vitamīniem (graudaugi, putraimi, pilngraudu maize, kviešu dīgsti, kviešu klijas, alus raugs u.c.).

 

   Ja organismā trūkst folijskābes un B grupas vitamīnu, tiek paaugstināts homocisteīna līmenis. Homocisteīns ir neaizvietojamās aminoskābes metionīna metabolisma produkts organismā. Ir pierādīts, ka homocisteīna līmeņa paaugstināšanās rada papildus risku Alcheimera slimības attīstībai. Homocisteīns paaugstinātā daudzumā ir kaitīgs organismam, jo tas bojā asinsvadu sieniņu gļotādu (tajā skaitā arī galvas smadzeņu asinsvadu). B grupas vitamīni un folijskābe palīdz organismam atbrīvoties no liekā homocisteīna daudzuma, pārvēršot to citos nekaitīgos savienojumos. Tāpēc ir tik svarīgi nodrošināt savu organismu ar pietiekamu B grupas vitamīnu un folijskābes daudzumu.

   Būtu ļoti ieteicams papildināt savu uzturu ar labu antioksidantu devu – pārtikas produktiem, kas satur A (sviests, piens, burkāni, siers, lapu dārzeņi), C (citrusaugļi, kartupeļi, kivi, lapu dārzeņi) un E vitamīnus (augu eļļas, olas, graudaugi, rieksti), cinku (pākšaugi, gaļa, siers, piens, olas, pilngraudu produkti), selēnu (gaļa, zivis, olas, graudaugu produkti) u.c.. Antioksidanti pasargā organismu no brīvo radikāļu graujošas iedarbības, neļauj tiem bojāt galvas smadzeņu šūnas.

 

Vēl – būtiski!

 

   Kaut gan mēs nevaram mainīt mūsu vecumu un gēnu struktūru, tomēr vairāki zinātniski pētījumi rāda, ka veselīgs dzīvesveids spēj samazināt dažādu nopietnu slimību attīstības risku, tajā skaitā arī Alcheimera slimības risku. Tāpēc no pašas jaunības ir vērts pievērst uzmanību veselības parametru rādītājiem, piemēram, holesterīna līmenim asinīs. Zinātniski pierādīts fakts, ka paaugstināts holesterīna līmenis var provocēt Alcheimera slimības attīstību. Tāpat negatīvi cilvēka veselību ietekmē paaugstināts homocisteīna daudzums asinīs. Homocisteīna līmeņa paaugstināšanās noved pie nervu šūnu darbības traucējumiem un bojāejas. Homocisteīna līmeni var efektīvi samazināt ar folijskābes, B6 un B12 vitamīnu lietošanu.

 

   Zinātnieki atklāja saistību starp paaugstinātu asinsspiedienu un Alcheimera slimību. Zināms, ka augsts asinsspiediens bojā asinsvadus, šis process skar arī galvas smadzeņu asinsvadus. Līdz ar to tiek traucēta skābekļa piegāde galvas smadeņu audiem, kā rezultātā cilvēkam var rasties domāšanas, izziņas, runas, uztveres grūtības.

 

   Paaugstināts glikozes līmenis asinīs (cukura diabēta slimniekiem) tiek atzīts par vienu no iespējamiem Alcheimera slimības attīstības riskiem.

 

   Būtiski nervu šūnas ietekmē brīvie radikāļi, kas bojā nervu šūnas, tādējādi kāpinot iespējamību attīstīties Alcheimera slimībai. Tādēļ ir nozīmīgi papildināt savu uzturu ar augstu antioksidantu saturu.

 

   Kā vienu no dabiskajiem līdzekļiem, ko speciālisti iesaka periodiski lietot visiem cilvēkiem, ir ginkgo biloba ekstrakts (Grinvitals Cereloba, WM GinkoPrim, Bio-Biloba, Tanakan, Gingium, Bilobil u.c.). Šim ekstraktam piemīt labas antioksidatīvas īpašības, tas labvēlīgi ietekmē galvas smadzeņu darbību, uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas, veicina asins cirkulāciju galvas smadzeņu asinsvados, tādējādi palielinot skābekļa piegādi galvas smadzeņu šūnām. Dažādu valstu zinātnieki vienkopus nonākuši pie secinājuma, ka ginkgo biloba ekstrakta lietošana ir lielisks līdzeklis, kas kavē galvas smadzeņu novecošanos.

 

   Galvas smadzeņu labai un pilnvērtīgai funkcionēšanai speciālisti iesaka nodrošināt sabalansētu uzturu, labu miegu, ikdienas intelektuālas nodarbības (kaut vai grāmatas lasīšanu), kā arī lietot vitamīnus, antioksidantus un neaizmirst ik pa laikam iegādāties kādu no preparātiem, kas uzlabo domāšanas, atmiņas un prāta spējas. Parasti šādi preparāti satur ginkgo biloba ekstraktu, B grupas vitamīnus, folskābi (Brain Booster), omega-3 taukskābes, koenzīmu Q10, aminoskābes, lecitīnu u.c. (Neurozan).

 

   Diemžēl Alcheimera slimību nevar apturēt, bet ar savlaicīgi iesāktu medikamentozu ārstēšanu un kvalitatīvu tuvinieku aprūpi, atbalstu un sapratni var veiksmīgi ierobežot šīs slimības izpausmes. Slimā cilvēka mājiniekiem ir jāsamierinās ar jaunu dzīves ritmu, uz viņu pleciem uzliktiem pienākumiem un rūpēm par sirgstošo. Noteikti ir jābūt pacietīgiem un saprotošiem aprūpētājiem, jo slims cilvēks, pie vesela prāta būdams, ne mūžām nenovēlētu tādu likteni ne sev, ne saviem radiniekiem. Slimojot, cilvēks neizvēlas kā uzvesties, diemžēl viņa uzvedību nosaka pati kaite.

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti