Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Aizkuņģa dziedzera iekaisums – vai tas ir bīstami?

 

   Aizkuņģa dziedzeris? Jā, tāds pastāv arī mūsu organismā! Jau pats nosaukums nosaka šī dziedzera atrašanās vietu – aiz kuņģa, precīzi pie vēdera dobuma mugurējās sienas. Šis iegarenās formas, ar tikai 70-80 gr lielu pašmasu, orgāns, šķiet, nemaz nav tik nozīmīgs kā, piemēram, sirds vai smadzenes. Bet tā tikai šķiet!

 

   Aizkuņģa dziedzeris pilda mūsu organismā divas ārkārtīgi svarīgas funkcijas, pirmkārt, tas sintezē vairumu gremošanas fermentu, kas piedalās barības vielu šķelšanā. Un otrkārt - producē hormonus, piemēram, insulīnu, kura pamata funkcija ir glikozes līmeņa asinīs samazināšanās.

 

   Šajā rakstā parunāsim par aizkuņģa dziedzera iekaisumu, tā iemesliem, ārstēšanas stratēģiju un, protams, zāļu līdzekļiem, kas tiek lietoti aizkuņģa dziedzera iekasuma izraisīto simptomu mazināšanai.

 

Pankreatīta jēdziens un tā formas

 

   Aizkuņģa dziedzera iekaisums ir pankreatīts. Kad cilvēkam attīstās pankreatīts, aizkuņģa dziedzera gremošanas fermenti lielā daudzumā nonāk asinīs un izraisa organisma smagākās pakāpes intoksikāciju. Izdala akūtu un hronisku pankreatīta formas. Galvenā atšķirība starp šīm abām formām ir tāda, ka akūta pankreatīta gadījumā aizkuņģa dziedzera funkcijas pakāpeniski pilnīgi atjaunojas, bet hroniskas pankreatīta formas gadījumā ar laiku novēro neizbēgamu aizkuņģa dziedzera funkciju nomākumu. Pavājinoties aizkuņģa dziedzera funkcijām, piemēram, samazinoties insulīna produkcijai, var attīstīties blakus saslimšana – cukura diabēts.

   Akūts pankreatīts ir pēkšņs aizkuņģa dziedzera audu iekaisums.

 

Akūtu pankreatītu izraisa...

 

   Akūta pankreatīta cēloņi pamatā ir žults izvadceļu slimības, sevišķi žultsakmeņi un alkoholisms, retāk kuņģa-zarnu trakta slimības, vīrusu infekcijas (piemēram, hepatīti), daži medikamenti (piemēram, dažas antibiotikas), vēdera traumas un ievainojumi, organisma vielmaiņas traucējumi u.c..

 

   Kā akūta pankreatīta pamata cēlonis visbiežāk tiek minēti žultsakmeņi, kas, piemēram, nosprosto žultsvadu un rezultātā šāds stāvoklis nedod aizkuņģa dziedzera sulai normāli atplūst no aizkuņģa dziedzera un tikt divpadsmitpirkstu zarnā, kur šī sula piedalās barības šķelšanas procesos. Bieži vien cilvēki, kuriem ir sīki žultsakmeņi, sāk lietot žultsdzenošos preparātus, kas savukārt izraisa šo akmentiņu migrāciju un var kļūt par aizkuņģa dziedzera iekaisumu provocējošo faktoru. Ja pacientam ir žultsakmeņi, un šis cilvēks aizraujas ar treknu un saldu ēdienu baudīšanu (trekna gaļa, sēnes, svaigas maizītes, soļanka, tortes, šokolāde, saldi gāzēti dzērieni), tad šādi rīkojoties, veidojas žultspūšļa spazmas un aizkuņģa dziedzera uztūkums.

 

   Arī nervu pārslodzes un psihiskie pārdzīvojumi var izraisīt strauju aizkuņģa dziedzera gremošanas sulas producēšanu un tādējādi izprovocēt aizkuņģa dziedzera iekaisumu.

 

   Aizkuņģa dziedzera sula satur dažādus fermentus, kas atrodoties aizkuņģa dziedzerī, ir neaktīvā formā un aktivizējas tieši divpadsmitpirkstu zarnā. Kad šo fermentu attece ir kavēta, tad fermenti kļūst aktīvi pašā dziedzerī. Rezultātā šie fermenti nepiedalās barības vielu šķelšanā, bet sāk intensīvi gremot paša aizkuņģa dziedzera šūnas. Attīstās akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums.

 

Alkohola kaitīgā ietekme

 

   Pārlieku lielas alkohola devas arī ir diezgan biežs akūta pankreatīta iemesls. Alkohola toksīni ļoti graujoši iedarbojas uz aizkuņģa dziedzera šūnām, izraisot iekaisumu tajā. Alkoholā esošās toksiskās vielas nosprosto aizkuņģa dziedzera kanāliņus un tādējādi aptur dziedzera fermentu nokļūšanu savā galamērķī – divpadsmitpirkstu zarnā. Alkohols izraisa Oddi sfinktera (vieta, kur aizkuņģa dziedzera kanāls ieplūst divpadsmitpirkstu zarnā) spazmas un kavē normālu gremošanas sulu atteci. Kā arī nav ieteicams apvienot alkohola un treknu, ceptu ēdienu baudīšanu vienlaikus. Bieži vien cilvēki, kas saviesīgajā pasākumā aizrāvušies ar alkohola dzeršanu, klāt uzēdot treknas uzkodas, nesagaidot ballītes nobeigumu, nokļūst slimnīcā ar akūta pankreatīta pazīmēm.

 

   Kā izpaužas akūta pankreatīta lēkme?

 

   Visbiežākais akūta pankreatīta simptoms ir ļoti stipras sāpes vēdera augšdaļā, pārsvarā kreisajā pusē vai pa vidu. Šīs sāpes nevar mazināt ne ar spazmolītiskajiem zāļu līdzekļiem (piemēram, No-spa), ne ar analgētiķiem (piemēram, Ibumetin). Bieži vien šīs sāpes pavada organisma intoksikācijas simptomi - vemšana, caureja, sliktā dūša, galvas reiboņi, drudzis, paaugstināta svīšana, apetītes zudums. Sāpes var izstarot uz muguru.

 

   Obligāti, ciešot stipras sāpes vēderā, ir jāsauc ātrā palīdzība. Ārsts noteikti izmeklēs pacientu, nozīmēs veikt asins analīzes un ultrasonogrāfisko izmeklēšanu. Ultrasonogrāfijas metode akūta pankreatīta gadījumā parādīs aizkuņģa dziedzera formas izmaiņas, tā malas kļūst nelīdzenas, iespējama cistu klātbūtne. Ļoti svarīgi sākt akūta pankreatīta ārstēšanu pirmajās 24 stundās, lai izvairītos no iespējamām komplikācijām.

 

Akūta pankreatīta ārstēšana

 

   Akūta pankreatīta galvenie ārstēšanas pamatprincipi ir sāpju mazināšana, stingras diētas ievērošana. Stingra diēta nozīmē, ka aizkuņģa dziedzerim ir jāļauj atpūsties un kādu laiku (3-4 dienas) cilvēkam obligāti ir nepieciešams badoties. Drīkst dzert tikai ūdeni. Šajās dienās pacientam nodrošina parenterālu barošanu – svarīgas uzturvielas tiek ievadītas tieši asinīs, apejot gremošanas traktu, tādējādi nodrošinot aizkuņģa dziedzerim mieru (tas netiek iesaistīts gremošanas procesos). Parenterāla barošana turpinās tik ilgi, kamēr cilvēks badojas, vēlāk (3.-6. dienā, atkarībā no akūta pankreatīta smaguma pakāpes) pa mazām porcijām var sākt ēst siltu, šķidru ēdienu.

 

   Lai mazinātu aizkuņģa dziedzera fermentu koncentrāciju asinīs (akūta pankreatīta gadījumā tā ir ārkārtīgi augsta), pacientam intravenozi ievada speciālos šķīdumus.

 

   Pacienta atsāpināšanai izmanto gan narkotiskos pretsāpju zāļu līdzekļus (darbojas pret ļoti stiprām sāpēm), gan nenarkotiskos (mazina mēreni stipras sāpes).

 

   Iespējams, ārsts pacientam nozīmēs antibakteriālo zāļu līdzekļu lietošanu, lai pasargātu slimu orgānu (aizkuņģa dziedzeri) no infekcijas.

 

   Ja nedēļas laikā pacienta veselības stāvoklis, ievērojot pareizu ārstēšanas taktiku, neuzlabojas, ārsti veic ķirurģisko iejaukšanos.

 

Hronisks pankreatīts

 

   Hronisko pankreatītu var definēt kā nepārtrauktu iekaisuma procesu aizkuņģa dziedzera audos. Hroniska pankreatīta gadījumā pacienta sūdzības nav tik izteiktas, tās principā var raksturot kā laiku pa laikam uzliesmojošas nelielas sāpes pakrūtē, jostveidīgas sāpes. Tāpēc cilvēks ilgi var neapmeklēt ārstu, jo sāpes ir izturamas. Diagnoze tiek uzstādīta parasti ar novēlojumu. Hronisks pankreatīts pats nevar izzust, tas obligāti ir jāārstē, jo ar laiku šī slimība tikai „uzņem apgriezienus”, radot neatgriezeniskas izmaiņas aizkuņģa dziedzerī.

 

Kāpēc attīstās hronisks pankreatīts?

 

   Hronisks pankreatīts attīstās tāpēc, ka ļoti lielam pacientu skaitam ar akūtu pankreatīta formu netiek uzstādīta pareiza diagnoze vai bieži vien šo akūto pankreatītu neatpazina un definē kā kādu no iespējamām pārtikas saindēšanās formām vai žultsakmeņu slimību u.c.. Līdz ar to akūts pankreatīts netiek atbilstoši ārstēts un pāriet hroniskā formā.

 

   Hroniska pankreatīta saasinājumi parasti rodas pēc pārāk lielas un nekvalitatīvas alkohola devas lietošanas, kā arī pēc sātīgas treknas, ceptas un asas maltītes notiesāšanas. Bieži vien sāpes parādās pēc kāda laika pēc ēšanas, savukārt, badojoties, sāpes krietni mazinās. Sāpju raksturs var būt ļoti daudzveidīgs – cilvēku var mocīt gan spiedošas sāpes, gan dedzinošas, svilinošas, gan smeldzīgas.

 

Hroniska pankreatīta ārstēšana

 

   Pirmkārt, cilvēku nepieciešams kārtīgi izmeklēt, uzstādīt pareizu diagnozi, noteikt aizkuņģa dziedzera veselības stāvokli, jo, kā jau bija teikts iepriekš, hroniska pankreatīta gadījumā aizkuņģa dziedzera funkcijas ir pavājinātas, tātad pankreass (aizkuņģa dziedzeris), hroniskajam pankreatītam progresējot, aizvien vājāk ražo organismam nepieciešamus gremošanas fermentus un hormonus.

 

   Hroniska pankreatīta slimniekiem ir jāievēro stingra diēta, tas nozīmē, ka no ēdienkartes ir jāizslēdz sekojošie produkti: svaiga baltmaize, smalkmaizītes, citi miltu izstrādājumi, cepti, trekni, asi, piparoti, sāļi ēdieni, kūpinājumi, sēnes, šokolāde, kafija, tortes, saldi gāzēti dzērieni un, protams, alkohols.

 

   Droši var uzturā lietot vārītus dārzeņus, dārzeņu zupas, biezputras, augļus, liesas gaļas un zivju šķirnes. Ēst ir ieteicams pa mazām porcijām 5-6 reizes dienā.

 

   Bieži vien hroniska pankreatīta radītās sāpes tiek mazinātas ar iepriekšminētās diētas ievērošanu, tauku un grūti sagremojamu produktu izslēgšanu no sava uztura.

 

   Ilgstoša hroniska pankreatīta norise un progresēšana noved pie tā, ka normāli aizkuņģa dziedzera audi pakāpeniski tiek aizstāti ar rētaudiem. Rezultātā aizkuņģa dziedzera funkcijas ar laiku krasi pavājinās. Līdz ar to aizkuņģa dziedzeris nevar vairs pietiekamā daudzumā ražot gremošanas fermentus un tādēļ gremošanas procesi tiek negatīvi ietekmēti. Lai varētu koriģēt gremošanu, bieži vien ārsti hroniskā pankreatīta slimniekiem papildus nozīmē lietot aizkuņģa dziedzera fermentu preparātus, kas ne tikai atvieglo un normalizē gremošanas procesus, bet arī remdē sāpes, jo samazina slodzi uz aizkuņģa dziedzeri.

 

Aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu preparāti

 

   Parasti šos aizkuņģa dziedzera fermentu preparātus lieto tieši maltītes laikā vai uzreiz pēc maltītes. Šie preparāti ir Kreon, Pangrol, Mezym forte, Panzynorm forte-N u.c.. Tie satur pankreatīnu – aizkuņģa dziedzera pulveri, ko parasti iegūst no cūku aizkuņģa dziedzera. Savukārt pankreatīna sastāvā ietilpst sekojošie fermenti: proteāzes (palīdz sašķelt olbaltumvielas), lipāzes (palīdz sašķelt taukus) un amilāzes (palīdz sašķelt ogļhidrātus). Parasti šie pankreatīna sastāvā ietilpstošie fermenti ir jutīgi pret kuņģī esošās skābes iedarbību, tas nozīmē, ka kuņģa skābe šo fermentu darbību inaktivē. Tāpēc, lai šos fermentus varētu pasargāt no kuņģa skābes inaktivējošās darbības, zāļu līdzekļu apvalki tiek veidoti kā rezistenti (izturīgi) pret kuņģa skābes iedarbību un zāļu aktīvās vielas no šiem apvalkiem (šie apvalki izšķīst) atbrīvojas vidē, kurā nav kuņģa skābes graujošās iedarbības, tas ir, tikai sārmainā zarnu vidē, kur arī sāk darboties.

 

   Hroniska pankreatīta gadījumā zāļu līdzekļi, kas satur pankreatīnu, ļoti atvieglo gremošanas procesus.  Mūsdienās aptiekā pārdošanā ir ļoti daudz dažādu aizkuņģa dziedzera preparātu, bet īpaši ir izceļams pankreatīns, kas tiek ražots zarnās šķīstošo minimikrosfēru veidā (Kreon). Šo minimikrosfēru saturs ir ieslēgts želatīna kapsulās. Želatīna kapsulas izšķīst kuņģī, atbrīvojot šīs minimikrosfēras, kas savukārt kuņģī tiek sajauktas ar barības masu. Ļoti būtiski, lai minimikrosfēras obligāti būtu sajauktas ar daļēji sagremotu barību, jo tieši tad šie preparāti veicinās gremošanu. Nokļūstot tievajā zarnā, minimikrosfēru pārklājums izšķīst un sāk darboties šo minimikrosfēru aktīvās vielas, veicinot tauku, ogļhidrātu un proteīnu šķelšanu.

 

   Tomēr kādreiz senā pagātnē, kad zinātnieki vēl nebija izgudrojuši tik „gudrās un mērķtiecīgās” zāļu līdzekļu formas, kurās veiksmīgi varētu „iepakot” pankreatīnu un „dzīvu un veselu” piegādāt to gala mērķī –tievajā zarnā, ārsti patstāvīgi gatavoja govs vai cūkas aizkuņģa dziedzera ekstraktu un ar to pašu baroja pacientus. Vēlāk sāka ražot pulverus (kas bija ļoti rūgti), ko gatavoja no sasmalcinātiem un izžāvētiem cūkas vai govs aizkuņģa dziedzeriem. Protams, šie pulveri nemaz nepalīdzēja, kaut ar ēdamkarotēm ēd! Jo tolaik ārsti vēl nezināja, ka aizkuņģa dziedzera gremošanas fermenti, izejot cauri kuņģim, skābā vidē pilnīgi zaudē savu aktivitāti. Kādu laiku vēlāk tālajā 1900. gadā pirmo reizi sāka ražot aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu maisījumu speciālajā aizsargapvalkā šo fermentu aizsardzībai no kuņģa sulas iedarbības. Tas bija pirmais zāļu līdzeklis, kas saturēja aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentus un kura efektivitāti turpmāk pierādīja vairāki klīniskie pētījumi.

 

   Tādā veidā 150 gadu garas attīstības un pilnveides vēstures rezultātā pankreatīns izgāja tālu ceļu, sākot no cūkas aizkuņģa dziedzera izvilkuma lietošanu līdz pat mūsdienīgajiem efektīvajiem, augstām tehnoloģijām apveltītajiem preparātiem, kuri, domājams, ir gandrīz katra cilvēka mājas aptieciņā.

 

   Kā jau minējām mūsdienu preparāti, kas satur pankreatīnu – Kreon, Pangrol, Mezym forte, Panzynorm forte-N u.c. – visi ir ražoti tā, lai aktīvā viela būtu ietverta speciālā apvalkā, kas ir noturīgs pret kuņģa skābi.

 

   Hroniskā pankreatīta gadījumā cilvēkam ir obligāti nepieciešams atjaunot un uzturēt gremošanas procesus, pretējā gadījumā ne cilvēks, ne viņa organisms neiegūs nekādu labumu no pārtikas. Cilvēks mocīsies no uzliesmojošām sāpēm vēderā, uzpūšanās, apetītes zuduma, nelabās dūšas, savukārt organismā nonākusī pārtika netiks sašķelta un uzsūkta (gremošanas fermentu nepietiekamas aktivitātes dēļ), līdz ar to organisma audi nesaņems enerģiju no barības vielām.

 

   Tāpēc, izjūtot nepatīkamas sāpes pakrūtē, neatmetiet ar roku, iespējams, tie ir aizkuņģa dziedzera izmisošie centieni pateikt savam saimniekam: „Vairs nedzer šo draņķīgo alkoholu! Tas mani pavisam nobeigs! Un beidzot sakārto savu ēdienkarti – ar trekniem un saldiem ēdieniem vien veselāks nepaliksi!” Ieklausieties, ko saka Jūsu organisms!

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti