Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/PAĢIRAS – nepatīkamais pēc svētku pārsteigums

 

   Brīžos, kad tuvojas kādi svētki, galvā mīt tikai gaišas domas, dvēselē valda priecīgs noskaņojums, daudz kas ir iecerēts, un, protams, neiztikt arī bez svētku mielasta galda, kura neiztrūkstoša sastāvdaļa ir arī alkoholiskie dzērieni. Skaidrs ir viens – svētki tiks svinēti tā sakot – no sirds. Tā arī vajag, tomēr ir vērts padomāt arī par sevi – sevišķi pēc svētkiem. Kādi pārsteigumi, iespējams, mūs var sagaidīt nākamajā rītā pēc lielās uzdzīves? Kā var nosvinēt svētkus, neatstājot sekas un negatīvi neietekmējot sava organisma veselību? Lasi un uzzini glābšanas stratēģiju pēc svētku laika pavadīšanai.

 

Paģiras jeb ko es darīju vakar vakarā?

 

   Paģiras kā tādas, cilvēcei ir pazīstamas jau kopš sen seniem laikiem, un tas nav brīnums, jo šāds nepatīkams organisma veselības stāvoklis teju nevienam nav svešs. Nedaudz pārspīlējām iepriekšējā vakarā ar dažādu alkoholisko dzērienu baudīšanu un šodienas rīts mūs „iepriecināja” ar nepatīkamu simptomu paleti. Tā ir normāla mūsu organisma dabiska atbildes reakcija uz tik neapdomātu rīcību kā pārlieku liela alkohola daudzuma lietošanu.

 

Ko tad īsti jūtam šajā paģiru rītā?

 

   Pirmkārt, cilvēks izjūt milzīgas slāpes, un tas ir tieši saistīts ar to, ka alkohols izvada jeb izskalo šķidrumu no organisma. Trūkstot ūdenim, organisms „signalizē” par šo situāciju ar izteiktu slāpju sajūtu, kā arī ar sauso muti, reiboņiem, vājumu un bezspēku. Ja klāt pievienojas vemšana vai caureja, tad ūdens vēl vairāk tiek izvadīts no organisma. Turklāt kopā ar ūdeni, mēs zaudējam tādas svarīgas vielas kā nātriju un kāliju. Kālijs un nātrijs ir ļoti svarīgi elektrolīti, kas uztur asinsspiedienu stabilā stāvoklī, apgādā muskuļus ar enerģiju. Cilvēka organismā ir 55-65% ūdens un zaudējot 10% no tā, var rasties nopietnas problēmas ar veselību.

 

   Nākamais izplatītākais paģiru simptoms ir galvassāpes, kas rodas paplašinoties galvas smadzeņu asinsvadiem. Asinsvadi ir paplašināti, paātrinās arī sirdsdarbība, tiek palielināts skābekļa patēriņš sirds muskulī.

   Iepriekšminētajiem simptomiem var pievienoties arī slikta dūša, nelabums, vājums, caureja, apetītes zudums u.c..

 

   Kā uzskata zinātnieki, galvenais paģiru izraisošais iemesls ir alkohola pārstrādes produkts – acetaldehīds. Tieši aknās alkohols tiek sadalīts līdz acetaldehīdam. Acetaldehīds ir toksiska viela, kas izraisa virkni nepatīkamu simptomu – sliktu dūšu, vemšanu, ādas piesārtumu, nemiera sajūtu, vispārējo nespēku, svīšanu u.c.. Acetaldehīds kaitīgi ietekmē organisma dažādu orgānu (aknu, kuņģa, smadzeņu) darbību. Toties organisms pēc iespējas ātrāk cenšas pārvērst acetaldehīdu par etiķskābi – nekaitīgu savienojumu. Šis pārvēršanas process notiek ar speciāla enzīma palīdzību. Cilvēki, kuriem šis enzīms ir mazaktīvs, sirgst no nepatīkamajiem simptomiem kā sliktā dūša, nespēks, sejas apsārtums jau pašā ballītes sākumā, iedzerot pat pavisam nedaudz alkohola. Par konkrētā enzīma aktivitāti organismā atbild cilvēka gēni, ko viņš pārmanto no saviem vecākiem. Tā, piemēram, Japānā ap 40% iedzīvotājiem enzīms, kurš pārvērš acetaldehīdu par etiķskābi un tātad neitralizē negatīvo acetaldehīda ietekmi uz dažādiem organisma orgāniem, ir mazaktīvs, un japāņi, iedzerot pat nelielu devu alkohola, momentāni nosarkst un cieš no galvassāpēm, nelabās dūšas. Savukārt enzīma zema aktivitāte un no tā izrietošie nepatīkamie simptomi pasargā japāņus no alkoholisma attīstības.  

 

   Alkohola pārstrādes process prasa ievērojamu enerģiju, tāpēc „patērē” gandrīz visu glikozi, kas ir organismā. Glikoze ir labs tūlīt pat izmantojamās enerģijas avots, tās rezerves tiek uzglabātas aknās glikogēna veidā. Tātad notiekot alkohola pārstrādei, tiek patērētas gandrīz visas glikozes rezerves un cilvēkam krītas glikozes līmenis asinīs. Krītot glikozes līmenim asinīs, cilvēks izjūt reiboni, vājuma sajūtu, koncentrēšanās spēju zudumu u.c..  

 

   Tieši aknas veic alkohola pārstrādes procesus, un šis darbs ļoti noslogo aknas. Ar laiku, turpinot lietot alkoholu pastāvīgi, aknās parādās šūnu izmaiņas, veidojas dažādi iekaisumi. Pēc lielas uzdzīves noteikti ir jāpadomā par aknu veselību. Tās veicināšanai var lietot ārstniecības augu tējas, piemēram, Dr. Tereško Veselības tēju aknām, kas uzlabo aknu šūnu darbību, atjauno aknu šūnas, veicina labu gremošanu. Kopumā šī ārstniecības augu tēja uzlabo un atveseļo visa organisma veselību.

 

   Aknu šūnu reģenerāciju un to struktūras saglabāšanu veic tā saucamie aknu protektīvie zāļu līdzekļi, piemēram, Essentiale forte (satur sojas pupiņu fosfolipīdus), Carsil (satur no mārdadža sēklām iegūtu silimarīnu), Liv.52 (satur dažādus ārstniecības augus), Simepar (satur silimarīnu, B1, B2, B6, B12 vitamīnus), Lecitīns 1200 mg (dabīgo fosfolipīdu maisījums), kā arī homeopātiskais zāļu līdzeklis Galstena pilieni un tabletes.

 

Ieteikumi, kādā veidā ir iespējams samazināt nākamā rīta paģiras

 

   Pirmkārt, vajadzētu daudz lietot iekšķīgi tīru ūdeni! To vajag darīt ne tikai nākamajā rītā pēc saviesīgā pasākuma, bet arī tajā pašā svētku vakarā, starp alkoholiskajiem dzērieniem uzdzerot glāzi ūdens. Ejot gulēt obligāti izdzeriet glāzi ūdens, tas atvieglos organisma veselības stāvokli nākamajā dienā.

   Otrkārt, vislabāk izvēlēties kādu konkrēto alkoholu, ko dzersiet pasākumā, piemēram, sauso sarkano vīnu. Tad noteikti nejauciet vīnu ar citiem alkoholiem.

   Treškārt, noteikti neaizmirstiet par ēdienu. Dzerot alkoholu, izvēlēties vieglu un veselīgu uzturu, piemēram, dārzeņu salātus, augļus, vieglas uzkodas. Trekns un grūti sagremojams ēdiens noslogo kuņģi un rada pilnuma sajūtu vēderā, iespējams, sāpes. Tā tik vēl trūka nākamā rīta papildinājumam!

   Un visbeidzot - lai cik ilgi Jūs arī neplānotu viesoties un baudīt svētkus, neaizmirstiet par kaut neilgu miegu šajā naktī, jo tas palīdz organismam ātrāk atjaunoties.

 

Nākamajā rītā obligāti izdariet...

 

   Pirmkārt, dzeriet pēc iespējas vairāk parastā ūdens, tam var pievienot svaigu citrona sulu. Nekādā gadījumā nelietojiet alkoholu paģiru atvieglošanai, nekādu un necik! Tas ir tikai mīts, ka maza alkohola porcija nākamajā rītā pēc svētkiem atvieglos paģiru stāvokli.

   Otrkārt, iespējams, tieši Jums palīdzēs kontrastduša.

   Treškārt, silts un veselīgs ēdiens nāks par labu veselībai. Notiesājiet labu porciju dārzeņu zupas. Izbaudiet veselīgas ārstniecības augu tējas, piemēram, piparmētru un kumelīšu ar medu un citronu.

   Ceturtkārt, ja ir kaut cik palikuši spēki, noteikti pastaigājieties svaigā gaisā. Stipras fiziskas aktivitātes labāk atlikt uz priekšdienām.

   Un vēl - ja nav kādu steidzamo darbu, tad centieties šo dienu pavadīt mierīgi, pa dienu derētu arī nosnausties.

 

Būtu lietderīgi arī:

 

  • apmeklēt saunu;
  • noskatīties labu filmu;
  • stipras kafijas un citu enerģētisko dzērienu vietā lietot ūdeni, ārstniecības augu tējas.

 

Ja nu tomēr šodien ir jābūt darbā...

 

   Protams, ja ir jādodas uz darbu, bet galva vienkārši, liekas, tūlīt uzsprāgs, ir jāuzticas aptieku produkcijai, konkrēti zāļu līdzekļiem, kas mazina sāpes, piemēram, acetilsalicilskābi saturošajiem Alka-Seltzer, Alka-Prim, Aspirin-C, Upsarin UPSA (kopā ar C vitamīnu), kā arī labi palīdz putojošās tabletes uz paracetamola bāzes, piemēram, Efferalgan C (kopā ar C vitamīnu).

 

   Papildus iepriekšminētajiem preparātiem var droši lietot preparātu Alco-Bye, kas ir dabīgs preparāts, kura sastāvā ir ārstniecības augi, medus, inulīns, citronu un ābolu sulu koncentrāti. Alco-Bye uzlabo cilvēka pašsajūtu pēc alkohola lietošanas, krasi samazina paģiru simptomus. Vismaz darbā ierasties nebūs kauns un galva kļūs daudz skaidrāka.

 

   Bagātīgs un dabīgs sastāvs ir kapsulām Skaidrais rīts, kas palīdz izvadīt no organisma alkohola sadalīšanās produktus. Sastāvā ir ābeles lapu ekstrakts, dzērveņu ogu ekstrakts, rozmarīna lapu pulveris, piparmētras lapu pulveris, ingvera sakņu pulveris u.c..

 

   Nākamajā rītā pēc saviesīga pasākuma tiem cilvēkiem, kas paģiru simptomu mazināšanai nevēlas lietot ķīmiskos preparātus (paracetamolu, acetilsalicilskābi), droši ir ieteicamas mārsila un salvijas tējas. Tās lieliski noņem paģiru simptomus.

 

   Protams, nevajag arī pavisam aizmirst vecās labās tautas receptes pret paģirām, piemēram, sālīti gurķīši, gurķu sālījums, pamatīgs gaļas buljons, lauku skābo kāpostu zupiņa, svaigi spiestas sulas, ūdens ar citrona sulu.

 

Alkohols un kalorijas

 

   Starp citu, alkoholiskie dzērieni ir pat ļoti kalorijām bagātīgi, tādēļ cilvēkiem, kas seko līdzi tam, ko ēd, tas būtu jāņem vērā. Turklāt gandrīz visi alkoholiskie dzērieni palielina arī apetīti, bet kalorijas, ko tie atbrīvo, ir „tukšas”, tātad tām nav organismam tik svarīgas barojošas vērtības. Īsta kaloriju bumba ir alkoholiskie kokteiļi, kuros var iemaisīt ļoti daudz cukuru saturošu produktu, piemēram, saldu sīrupu, sulu, medu. Jo grādīgāks ir alkoholiskais dzēriens, jo vairāk kaloriju tas satur vienā porcijā. Ja Jūs skaitiet kalorijas un ievērojiet diētu, saviesīgajā pasākumā vislabāk izvēlieties sauso sarkano vai sauso baltvīnu.

 

Cik ilgu laiku izdzertais alkohols paliek organismā?

 

   Cik ātri alkohols tiks izvadīts no organisma, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, cilvēka vecuma, dzimuma, organisma vielmaiņas ātruma, ķermeņa masas, ūdens rezervēm organismā u.c.. Vīriešiem parasti alkohols izdalās no organisma ātrāk nekā sievietēm, jo stipra dzimuma pārstāvjiem ir ātrāka vielmaiņa, lielāks svars. Piemēram, smalkai sievietei (svars 54 kg) 120 ml 30% liķiera deva pilnīgi no organisma tiks izvadīta apmēram 11 stundu laikā, bet korpulentam vīrietim (svars 100 kg) šī paša dzēriena deva no organisma izdalīsies jau apmēram 6 stundu laikā.

 

   Lai veicinātu alkohola ātrāku izvadīšanu no organisma, speciālisti iesaka alkoholisko dzērienu lietošanas laikā ne tikai ik pa laikam knābāt kaut ko no ēdieniem, bet pamatīgi paēst. Saviesīga pasākuma laikā ir ieteicams daudz kustēties – dejot, neaizmirst iziet ārā ieelpot svaigu gaisu. Kāda zinātniskā eksperimenta laikā tika pierādīts, ka cilvēkam, kurš pirms lietot alkoholu izdzēra pilnu glāzi piena, daudz intensīvāk noritēja atskurbuma procesi, tātad alkohols daudz ātrāk tika izdalīts no organisma salīdzinājumā ar citiem cilvēkiem, kas neko nav lietojuši pirms alkohola dzeršanas.

 

   Ievērojot šos vienkāršos ieteikumus, cerams, ka Jūsu pēc svētku rīts būs patīkams un priecīgs tāpat kā pati svinību atmosfēra!

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

 

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti