Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Ko ārsti izraksta PRĀTA ASUMAM?

   Smadzenes nogurst tikpat kā muskuļi pēc aktīva fiziska treniņa. Kā tad smadzenes izrāda savu nogurumu? Ļoti vienkārši – cilvēkam mazinās koncentrēšanās spējas, krītas uzmanība, pazeminās kognitīvas funkcijas (saistītas ar izziņu, uztveri), pasliktinās atmiņa un domāšanas spējas. Kā palīdzēt atgūt smadzenēm aktivitāti un radošumu? Lasiet un uzziniet tagad!

 

KĀ PALĪDZĒT SAVĀM SMADZENĒM?

 

   Dzīve rit tik strauji, tā ir pilna ar dažādiem notikumiem. Katru dienu mēs saņemam tik daudz jaunas informācijas, ka daļu tās noteikti nākamajā rītā jau neatceramies. Protams, aizmirst – tas ir dabiski. Tomēr mūsdienās cilvēkam, kas strādā, domā un dara, ir jābūt aktīvam, modram, ar labu prāta darbību, labu atmiņu, perfektu atbildes reakciju, izturību. Šo sarakstu var turpināt, tikai diez vai šīs īpašības sevī var apvienot viens cilvēks. Turklāt aktīvs dzīves ritms, ilgstošas garīgas pārslodzes, nebeidzamais darbs liek cilvēka nervu sistēmai nogurt.

 

   Lai palīdzētu savām smadzenēm, pirmkārt, katru dienu sev ir jānodrošina labs, kvalitatīvs miegs un viegla atpūta, piemēram, vakarā pārnākot no darba. Nekādā gadījumā nestiepiet veselu kaudzi neizskatīto dokumentu uz mājām, piespiežot sevi vēl „nedaudz pastrādāt” pie vakara tējas. Labāk paspēlējieties ar bērniem, parunājiet savā starpā, paši pagatavojiet labas vakariņas, nevis pērciet pusfabrikātus, ir jāprot atslēgties no darba.

 

   Otrkārt, ēdiet pilnvērtīgi, sabalansēti, daudzveidīgi. Lietojiet vispārspēcinošus vitamīnu kompleksus, kā arī preparātus, kas dabīgā veidā stimulē smadzeņu darbību un uzlabo to spējas, piemēram, Ginkgo biloba ekstraktu, lecitīnu, zivju eļļu, magnija un B grupas vitamīnu preparātus.

 

   Treškārt, ja tomēr visa iepriekšminētā ir par maz, lai aktivizētu smadzeņu darbību, ir jādodas pie ārsta, lai apsvērtu nootropo līdzekļu lietošanu.

 

KAS IR NOOTROPIE ZĀĻU LĪDZEKĻI?

 

   Burtiskā tulkojumā no grieķu valodas „nootropie līdzekļi” nozīmē „virzīt domāšanu”. Šo zāļu līdzekļu nootropā darbība izpaužas kā tiešā stimulējošā ietekme uz mācīšanās un intelektuālajām spējām, atmiņas uzlabošanos. Šie zāļu līdzekļi aktivē galvas smadzenes, uzlabo atmiņu, paaugstina modrību, uzlabo mācīšanās un koncentrēšanas spējas, uzlabo prāta darbību, kā arī labvēlīgi ietekmē vielmaiņas procesus galvas smadzenēs. Nootropie zāļu līdzekļi nepaaugstina fiziskās darba spējas, neizmaina cilvēka emocionālo stāvokli, turklāt pozitīvs efekts no šo preparātu lietošanas neparādās uzreiz, tas parasti iestājas pēc 2-3 lietošanas mēnešiem.

 

KO TAD ĪSTI DARA NOOTROPIE ZĀĻU LĪDZEKĻI?

 

   Galvas smadzenes ir ļoti sarežģīta sistēma, kurā notiek milzums daudz dažādu procesu. Šajā sistēmā notiek gan aktivācijas procesi, gan bremzēšanas procesi. Ja aktivācijas procesi būs pārākumā, tad smadzenēs radīsies nekontrolēts uzbudinājums, kas savukārt izjauks prāta un visa ķermeņa darbību. Smadzenēs darbojas mediatori – speciāli sintezētas ķīmiskās vielas, ar kuru palīdzību neirons (nervu sistēmas šūna) nodod informāciju citam neironam. Viens no svarīgākajiem mediatoriem ir gamma-aminosviestskābe, kas ir tieši bremzējošais smadzeņu mediators, tātad bremzē aktivācijas procesus. Ja gamma-aminosviestskābes būs par maz, tad arī rodas nekontrolēts uzbudinājums. Gamma-aminosviestskābe pēc struktūras ir aminoskābe, kas savā būtībā nodrošina veselīgu miegu un noņem psihisko uzbudināmību, aktivizē smadzeņu darbību, uzlabo smadzeņu vielmaiņu, paaugstina domāšanas produktivitāti.  

 

   Tiek uzskatīts, ka nootropo zāļu līdzekļu aktīvās vielas imitē galvas smadzeņu mediatora gamma-aminosviestskābes efektus, tādējādi nodrošinot galvas smadzeņu kā vienas veselas sistēmas pilnvērtīgu darbību.

 

   Vairāku klīnisko pētījumu rezultātā tika definēti nootropo zāļu līdzekļu pamata darbības mehānismi un tie ir:

  • nootropie preparāti paātrina glikozes iekļūšanu galvas smadzenēs un tās izmantošanu galvas smadzeņu šūnās;
  • nootropie preparāti pastiprina impulsu pārvadi centrālajā nervu sistēmā;
  • nootropie preparāti palielina olbaltumvielu sintēzi nervu šūnās;
  • nootropie preparāti nomāc brīvo radikāļu darbības aktivitāti. Brīvie radikāļi ir ķīmiskie savienojumi, kas oksidē un bojā organisma šūnas;
  • nootropie preparāti aktivizē galvas smadzeņu asinsriti;
  • nootropie preparāti aizkavē īpašu asinsķermenīšu (trombocītu) agregāciju jeb salipšanu;
  • nootropie preparāti uzlabo pacienta veselības stāvokli dažādas smaguma pakāpes galvas smadzeņu bojājumu gadījumos.

 

   Tātad nootropie zāļu līdzekļi uzlabo galvas smadzeņu vielmaiņu, asins cirkulāciju, pavairo organisma enerģētisko potenciālu. Pateicoties iepriekšminētajām nootropo zāļu līdzekļu īpašībām, šos preparātus bieži vien dēvē par galvas smadzeņu protektoriem.

 

   Nootropie preparāti ir recepšu medikamenti, piemēram, Nootropil, Lucetam, Piracetāms, Phezam, Pramistar, Encephabol, Noofen u.c..

 

   Visbiežāk ārsti izraksta aktīvo vielu piracetāmu saturošus zāļu līdzekļus. Piracetāms ir vēsturiski pirmais nootropais zāļu līdzeklis un ir pamatu pamats šajā zāļu grupā. Atkarībā no nozīmētas devas (viena tablete var saturēt 400, 800 vai 1200 mg piracetāma) piracetāms uzlabo sekojošās funkcijas: mācīšanos, atmiņu, uzmanību un apziņu, nerada sedatīvu darbību, pozitīvi ietekmē asinsvadus, mazinot iespējamās to spazmas, samazina trombocītu (asinsķermenīšu) salipšanu.

 

   Zāļu līdzekļi ar aktīvo vielu pramiracetāmu ir nootropie zāļu līdzekļi, kas stimulē nervu sistēmas šūnu aktivitāti, uzlabo zināšanu apguves spēju un atmiņu. Pramiracetāmam ir raksturīga mērena antidepresīva darbība.

 

   Efektīvs ir zāļu līdzeklis ar aktīvo vielu piritinolu, kas uzlabo impulsu pārvadi no vienas nervu šūnas uz otru, aktivē glikozes uzsūkšanos un izmantošanu galvas smadzenēs, samazina brīvo radikāļu veidošanos. Ja galvas smadzenēs rodas glikozes vielmaiņas traucējumi, kā arī organismā pastiprināti veidojas brīvie radikāļi, tiek kāpināta iespējamība attīstīties demencei (cilvēka intelektuālo spēju pasliktināšanās). Piritinols uzlabo un normalizē asins cirkulāciju galvas smadzenēs, uzlabo izzināšanas spējas, uzmanību, aktivizē pavājinātu galvas smadzeņu metabolismu jeb vielmaiņu (ķīmisko reakciju kopums, kas norisinās katrā organismā dzīvības procesu uzturēšanai).

 

   Nootropais zāļu līdzeklis ar aktīvo vielu fenibutu arī labvēlīgi ietekmē vielmaiņas procesus galvas smadzenēs. Fenibutam piemīt ne tikai nootropā, bet arī anksiolītiskā darbība (trauksmi, nemieru samazinoša darbība), jo šis preparāts labi mazina bailes un trauksmes lēkmes, uzlabo miegu, tāpēc fenibutu lieto neirožu (nervu sistēmas darbības traucējumi, kas pamatā rodas pēc ilgstoša stresa, psihiskiem pārdzīvojumiem, pārciestas galvas traumas, ilgstoša bezmiega u.c.) ārstēšanai. Fenibuts mazina arī astēnijas (psihisks un fizisks organisma vājums, bezspēks, novārgums) izpausmes, uzlabo miegu, novērš aizkaitināmību, kāpina intelektuālās spējas.

 

   Kā bezrecepšu nootropo preparātu aptiekās var iegādāties Glicīns Forte tabletes. Glicīns ir aminoskābe, kas uzlabo atmiņu, garastāvokli, paaugstina izzināšanas un koncentrēšanās spējas, padziļina miegu, mazina psihoemocionālu spriedzi. Glicīnam piemīt ne tikai nootropās īpašības, bet arī antidepresīva un antioksidatīva iedarbība. Glicīnu var lietot visa ģimene, īpaši bērni un pusaudži nemierīgajā eksāmenu un ieskaišu periodā domāšanas un mācīšanās spēju pavairošanai.

 

   Kā vienu no gamma-aminosviestskābes saturošajiem bezrecepšu preparātiem var droši lietot Brain Booster, kas papildus satur vēl Gingko biloba ekstraktu, B grupas vitamīnus un folskābi. Brain Booster lietošana ir lietderīga gan studentiem, gan veciem cilvēkiem garīgo un intelektuālo spēju nodrošināšanai.

 

NOOTROPO ZĀĻU LĪDZEKĻU INDIKĀCIJAS

 

   Nootropos preparātus parasti izraksta, ja pacientam ir atmiņas, domāšanas un koncentrēšanās spēju būtiski traucējumi, kā arī tos lieto kā mācīšanās atvieglotāju un atmiņas uzlabotāju. Protams, nootropo zāļu līdzekļu lietošana ir neaizvietojama dažādu galvas smadzeņu bojājumu ārstēšanas terapijā.

 

   Līdztekus nootropo zāļu līdzekļu lietošanai parasti lieto tā saucamos smadzeņu darbības veicinātājus, piemēram, Ginkgo biloba lapu ekstrakta preparātus (Bio-Biloba, Futura Gingko biloba, Cereloba, Gingium Hexal, Memoplant, Tanakan u.c.). Šie preparāti uzlabo smadzeņu asinsriti un vielmaiņu, kā arī uzlabo skābekļa un glikozes izmantošanu galvas smadzenēs. Kā zināms, smadzenes izmanto glikozi enerģētiskajām vajadzībām, bez glikozes smadzeņu funkcijas ir krasi pavājinātas.

 

   Atmiņas, uzmanības, koncentrēšanās spēju uzlabošanai un mācīšanās procesu atvieglošanai aptiekā ir pārdošanā dažādi preparāti, piemēram, Fosfokoliini Mn+Mg (satur sojas lecitīnu, magniju un mangānu), Silva Memory (satur ginka lapu ekstraktu, kvercetīnu, magniju), Memo Plus Energizer (satur ginka lapu ekstraktu, magniju, B6 vitamīnu, kofeīnu, taurīnu), Neurozan (satur dažādus vitamīnus, omega-3, koenzīmu Q10, lecitīnu, svarīgas aminoskābes).

 

   Protams, nootropie zāļu līdzekļi nav nekāda panaceja un nepadarīs cilvēku par nepārspējamu intelektuālu ģēniju. Tomēr nepieciešamības gadījumā tie tiešām tā teikt „atdzīvina” norūsējušās smadzenes, palīdzot cilvēkam atgūt izzināšanas interesi, prāta asprātību un pakāpināt intelektuālas spējas.

 

Novēlam Jums būt veseliem!

 

Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti