Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/OSTEOPOROZE – arī VĪRIEŠIEM

   Runājot par osteoporozi, visbiežāk iedomājamies ar šo kaiti slimu vecu sievieti, bet izrādās, ka osteoporoze arī vīriešu vidū nemaz nav tik reta slimība. Tiesa gan vīriešu osteoporoze ir mazāk atpazīta kā sieviešu osteoporoze. Šoreiz parunāsim par vīriešu veselību, un veltīsim šo rakstu mūsu stiprajam dzimumam - vīriešiem.

 

   Starp vīriešiem un sievietēm ir būtiskas anatomiskas atšķirības, jo zēniem kauli veidojas biezāki, lielāki, platāki un garuma ziņā arī garāki nekā meitenēm. Šīs pašas atšķirības arī nosaka to, ka gados vecākiem vīriešiem kaulu lūzumi notiek mazākā pakāpē salīdzinot ar šī paša vecuma sievietēm. Tomēr arī vīrieši nav aizsargāti no osteoporozes attīstības riska, kritieniem un kaulu lūzumiem. To, ka vīriešiem skeleta kauli ir biezāki nekā sievietēm, nodrošina vīriešu dzimumhormoni – androgēni. Androgēnie hormoni stimulē kaulu paplašināšanos. Palielinoties vīrieša vecumam, it sevišķi pēc 70 gadu sasniegšanas, notiek arī izmaiņas kaulos, mainās to struktūra. Šādas izmaiņas kaulos attīstās vīrišķo dzimumhormonu līmeņa samazināšanās rezultātā. Tiesa gan, šīs kaulu struktūras izmaiņas nenotiek tik strauji kā sievietēm, sasniedzot menopauzes vecumu.

 

Kādos gadījumos vīriešiem samazinās kaulu stiprība?

 

   Pārsvarā vīriešiem konstatē sekundāro osteoporozi, kad izmaiņas kaulos notiek kādas hroniskās slimības, piemēram, reimatoīdā artrīta ietekmē, vai kādu medikamentu lietošanas rezultātā (piemēram, glikokortikosteroīdu lietošana), kā arī cita veselības stāvokļa, piemēram, hroniskā alkoholisma, ilgstoša mazkustīguma ietekmē. Šo iepriekšminēto sekundārās osteoporozes izraisošo faktoru, viena vai vairāku, darbības rezultātā vīrietim samazinās kaulu masa un attīstās kaulu trauslums.

 

   Pirmajā vietā osteoporozi izraisošo faktoru topā vīriešiem ir alkoholisms, glikokortikosteroīdu lietošana (medikamentu grupa, ko pamatā lieto iekaisuma un alerģisko reakciju nomākšanai dažādu slimību ārstēšanai, piemēram, reimatoīdā artrīta, bronhiālās astmas, onkoloģisko slimību ārstēšanai) un hipogonādisms – patoloģisks organisma stāvoklis, kad ir samazināta androgēno jeb vīrišķo dzimumhormonu produkcija. Ir pierādīts, ka, jo zemāks testosterona (svarīgais vīrišķais dzimumhormons) līmenis vīrieša organismā, jo augstāks varbūtējo kaulu lūzumu risks. Veciem vīriešiem, pat bez jebkādas patoloģijas, testosterona līmenis pakāpeniski krītas, un tāpēc pie niecīgiem kritieniem kauli var lūst, jo tie paliek trausli un irdeni. Iemesls tam – testosterona līmeņa kritums.

   Osteoporozes speciālisti secinājuši, ka apmēram 50% vīriešu ar diagnosticētu osteoporozi diemžēl nevar precīzi noskaidrot to riska faktoru, kas bijis atbildīgs par šīs slimības attīstību.

   Kaulu minerālo blīvumu jeb kaulu stiprību vīriešiem samazina arī vecums (pēc 70 gadiem), mazs ķermeņa svars, smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids.

   Tāpat kā sievietēm, arī vīriešiem nosaka kaulu stiprību jeb kaulu minerālo blīvumu. Pirmkārt, šādu pārbaudi speciālisti rekomendē veikt vīriešiem pēc 50 gadu vecuma, kuriem jau kādreiz bijuši kaulu lūzumi. Tā ieteicama arī vīriešiem ar jau esošiem sekundāro osteoporozi veicinošiem riska faktoriem, piemēram, vīrietim ar reimatoīdo artrītu vai glikokortikosteroīdu lietotājam. Noteikti kaulu stiprību nepieciešams pārbaudīt visiem vīriešiem pēc 70 gadu vecuma.

 

Kā nosaka kaulu stiprību?

 

   Vīriešiem kaulu minerālo blīvumu nosaka ar tādām pašām metodēm kā tas ir sievietēm. Tātad, izmanto osteodensitometrijas metodi - rentgena izmeklējumam līdzīgu procedūru. Ārsts veic atbilstošus mērījumus, un pēc tam speciālā datorprogramma iegūtos datus apstrādā un salīdzina ar standartiem. Kaulu minerālo blīvumu var noteikt atsevišķiem kauliem (piemēram, gūžas kaulam), kā arī visam ķermenim.

   Kaulu minerālo blīvumu vēl var noteikt ar ultraskaņas aparātu. Ultraskaņas izmeklēšanas metode pamatā tiek pielietota perifērijā – ar šo metodi mēra papēža kaula, apakšdelma kaula, pirkstu kaulu minerālo blīvumu. Mērījumi tiek veikti ātri un nesāpīgi.

 

   Gados jauniem un jau nobriedušiem vīriešiem osteoporozes attīstības profilaktiskos nolūkos ir ieteicams pārskatīt savu dzīvesveidu – atmest smēķēšanu, samazināt alkohola patēriņu, būt aktīviem, nodarboties ar sportu, periodiski lietot kalcija preparātus kombinācijā ar D vitamīnu.

 

   Kā liecina statistikas dati, vīriešiem 30-40 gadu vecumā parasti organismā trūkst D vitamīna. Kalcija uzsūkšanās kuņģa-zarnu traktā nevar noritēt pilnvērtīgi, ja D vitamīna daudzums ir nepietiekošs. Līdz ar to cilvēkam var rasties problēmas ar kaulu stiprību. Vecumposmā pēc 60 gadiem D vitamīns nopietni trūkst jau 80% vīriešu. Tādējādi jebkuram vīrietim ir jāseko līdzi D vitamīna un kalcija līmenim, ko var pārbaudīt klīniskajā laboratorijā, nododot asins analīzes. To iesaka darīt vienu reizi gadā oktobrī, kad saules iedarbības uz ādas gandrīz kā nav (D vitamīns tiek sintezēts ādā saules staru ietekmē). Šāda analīžu veikšana ir ātra un vienkārša, tā nepaņem daudz laika un naudas, bet sniegs svarīgu informāciju par organisma veselības stāvokli.

 

   Turklāt zema kalcija un D vitamīna uzņemšana visas dzīves garumā ir nopietns riska faktors vīrietim saslimt ar osteoporozi. Par iespējamo kalcija un D vitamīna preparāta izvēli osteoporozes profilaksei lasiet rakstā: „Veiksim osteoporozes profilaksi!”.

 

   Osteoporozes medikamentozās ārstēšanas izvēle vīriešiem ir atkarīga no slimības iemesla, smaguma pakāpes, pacienta vecuma, blakusslimību ietekmes, citu riska faktoru mijiedarbības. Pirms nozīmēt kādu nopietnu medikamentu, pacientam ir jāveic kaulu blīvuma mērījumi, jānoska D vitamīna un testosterona līmenis. Plašāku informāciju par iespējamiem osteoporozi ārstējošiem medikamentiem Jūs varat izlasīt rakstā: „Vai osteoporoze var skart arī mani?”.

 

   Dārgie vīrieši, sargājiet sevi un rūpējieties par savu veselību!

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

 

 

 

 

 

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti