Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Veiksim osteoporozes profilaksi!

 

Šajā rakstā parunāsim par svarīgu lietu – osteoporozes profilaksi. Katrs cilvēks var pacensties ieviest savā dzīvē kādu lietderīgu jauninājumu veselības labā. Turklāt, ja šī ieviešanās būs saistīta ar veselības uzlabošanu, tad tas ir tā vērts! Pievērsīsimies kalcija preparātu pētīšanai, noskaidrosim D vitamīna lomu kaulu stiprības veicināšanā, parunāsim par sportiskām aktivitātēm, vingrinājumiem un pilnvērtīgu uzturu. Runājot īsi un precīzi – veicināsim osteoporozes profilaksi!

 

Kalcijs – cik svarīgi to lietot?

 

   Kalcijs ir jāuzņem pietiekamā daudzumā, jo pretējā gadījumā asinīs krītas kalcija līmenis, kā atbildes reakcija organismā sāk pastiprināti sintezēties parathormons. Parathormons izraisa kalcija atbrīvošanos no kauliem, aktivē kaulaudu noārdītājšūnas jeb osteoklastus. Tādējādi pastiprinās kaulu noārdīšanas procesi. Tāpēc obligāti centieties nodrošināt organismam optimālu kalcija daudzumu. Pacientiem ar osteoporozi kalcijs un D3 vitamīns jālieto obligāti! Katrā vecumā rekomendējamās kalcija devas ir atšķirīgas, piemēram, vislielākais kalcija daudzums ir jāuzņem bērniem un pusaudžiem vecumā no 9 līdz 18 gadiem, kā arī sievietēm grūtniecēm un bērniņu barojošām mātēm – 1300 mg dienā. Sievietēm pēc 50 gadiem kalcijs nepieciešams 1200 mg daudzumā, visiem vīriešiem un sievietēm pēc 70 gadiem arī 1200 mg kalcija dienā.

 

   Vairāki pētījumi liecina, ka cilvēki ar uzturu dienā saņem tikai pusi no ieteicamas diennakts devas, it sevišķi šis fakts tiek apstiprināts cilvēkiem vecumposmā pēc 50 gadiem. Ikdienā saņemot kalciju mazāk par 200 mg, organisms sāk izmantot savas kalcija rezerves, atņemot svarīgu minerālvielu – kalciju no kauliem, tādējādi provocējot osteoporozes attīstību.

 

   Centieties ikdienas ēdienkarti bagātināt ar kalciju saturošiem produktiem, piemēram, ļoti ieteicams ir cietais siers, kazas siers, proti, piens, kefīrs, paniņas, jogurts bez piedevām, konservēts lasis un sardīnes ar asakām, mandeles. Tomēr pirmajā vietā pēc kalcija daudzuma (kalcijs mg uz 100 g pārtikas produkta) ir cietie sieri, piemēram, Čedaras siers, Parmesan. Šādu sieru var pievienot jebkuram ēdienam – sacepumiem, zupām, salātiem, tādējādi nodrošinot nepieciešamu kalcija diennakts devu. Turklāt cietos sierus var izvēlēties ar samazinātu tauku saturu, līdz ar to atļauties apēst vairāk nekā klasiskos sierus.

 

Vai kalcijs vienmēr labi uzsūcas organismā?

 

   Pazemināts kalcija līmenis organismā var veidoties dažādu slimību ietekmē, piemēram, cukura diabēta, malabsorbcijas (nepietiekama barības vielu uzsūkšanās tievajās zarnās), hroniskā D vitamīna trūkuma gadījumā u.c.. Protams, šādu nopietnu slimību gadījumos cilvēks patstāvīgi neko nevar ietekmēt, bet viennozīmīgi no šīm kaitēm veseliem cilvēkiem pastāv iespēja  ikdienā sabalansēt savu ēdienkarti un uzlabot uzņemtā kalcija uzsūkšanos organismā. 

 

   Tādēļ svarīgi ir atcerēties, ka kalcija uzsūkšanos organismā ietekmē arī citi pārtikas produkti, piemēram, kalcija uzsūkšanos samazina kafija, alkohols, šķedrvielas (klijas). Palielināta kofeīna lietošana izraisa pastiprinātu kalcija izdali ar urīnu, var teikt, ka kofeīns „izskalo” kalciju no organisma. Kofeīnu satur ne tikai kafija, bet arī tēja un enerģijas dzērieni. Pētījumos ir noskaidrots, ka kofeīnu saturošie dzērieni tā teikt „izkonkurē” piena produktus cīņā par uzsūkšanos. Tādējādi kalcijs no piena produktiem netiek pilnvērtīgi uzsūkts. Proti, dienā vislabāk ierobežoties ar ne vairāk kā 300 ml kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu (divas kafijas tasītes). Pārāk saldi un trekni ēdieni arī „bremzē” kalcija uzsūkšanos.

 

   Ir jāzin, ka cinks, kalcijs un dzelzs „traucē” viens otra pilnvērtīgu uzsūkšanos, savukārt vitamīns K „palīdz” kalcijam veidot kaulaudus. Ir pierādīts, ka K vitamīns aizkavē kaulu masas zudumu sievietēm menopauzes vecumā. C vitamīns sekmē kalcija uzsūkšanos organismā, tāpēc ieņemot kalcija preparātu, var uzdzert virsū kādu sulu ar augstu C vitamīna saturu, piemēram, apelsīnu. B6 vitamīns samazina kalcija izdalīšanos no organisma. Būtiski ir atcerēties, ka kalcijs zarnās (ja cilvēks lieto kalcija preparātu) var tikt uzsūkts ierobežotā daudzumā – ne vairāk kā 500 mg vienā lietošanas reizē. Tāpēc, ja cilvēkam lietošanai ir nozīmēts lielāks kalcija daudzums (piemēram, 1000 mg), tad vislabāk būtu šo kalcija daudzumu sadalīt 2-3 reizēm dienā. Uzņemot vienā reizē uzreiz 1000 mg kalcija, puse noteikti tiks izdalīta no organisma neizmantota.

 

Kā tad kalcija uzsūkšanos ietekmē D vitamīns?

 

   Kalcija uzsūkšanos tievajās zarnās un tā izgulsnēšanos kaulos nodrošina D vitamīns. Šis vitamīns paaugstina zarnu trakta gļotādas uzsūkšanās spējas attiecībā pret kalcija joniem. D vitamīns veicina normālu kaulu augšanu un to attīstību, tādā veidā pasargājot cilvēku no osteoporozes un rahīta (kaulu attīstības traucējumi ar smagām kaulu deformācijām) iestāšanās. D vitamīns tiek sintezēts ādā saules staru ietekmē (solārijs D vitamīna sintēzi neveicina!). Turklāt saulē D vitamīns sintezējas ne tikai dzīvnieku ādā, bet arī augos un zivīs. Eksistē divas D vitamīna formas: D2 vitamīns jeb ergokalciferols (augu izcelsmes – sintezējas augos saules staru ietekmē) un D3 vitamīns jeb holekalciferols (dzīvnieku izcelsmes – saulītē veidojas zīdītāju un cilvēka ādā). Latvijas klimatiskajos apstākļos cilvēks pienācīgi nesaņem saules „vannas”, kā arī pārtikas produktos D vitamīna daudzums ir niecīgs (pamatā to satur trekno zivju šķirnes – lasis, menca, sardīnes, zivju aknu eļļa, olas dzeltenumi, dzīvnieku aknas). Lai nodrošinātu pietiekamu D vitamīna daudzumu ar uzturu, ir tiešām jāapēd pamatīgs daudzums iepriekšminēto produktu. Secinājums – ikdienā ir jāuzņem papildus D vitamīns, piemēram, tā labs avots ir zivju eļļa, kalcija preparāti kombinācijā ar D vitamīnu. Proti, pacientiem ar diagnosticētu osteoporozi tikai zivju eļļas lietošana mazticami palīdzēs nodrošināt optimālu D vitamīna līmeni organismā. Šādiem pacientiem parasti nozīmē D vitamīnu saturošus medikamentus, kuri kā vienu no komponentiem satur kādu no rakstā minēto osteoporozi ārstējošo zāļu līdzekļu aktīvajām vielām un otru – tieši D3 vitamīnu, piemēram, Fosavance, Adrovance. Recepšu medikamenti, kas satur kalcija karbonātu un D3 vitamīnu – Calcigran Forte Extra D, kā arī tikai D3 vitamīnu saturošais recepšu medikaments Vigantol Oel. Vigantol Oel nozīmē pat zīdaiņiem rahīta profilaksei. 

 

Kādu kalcija preparātu labāk pirkt?

 

   Turklāt aptiekās patreiz ir pārdošanā divi kalcija savienojumu veidi – kalcija karbonāts un kalcija citrāts. Kalcija citrāts uzsūcas nedaudz (par 15%) labāk nekā kalcija karbonāts. Galvenā atšķirība starp šiem abiem savienojumiem ir tāda, ka kalcija karbonāta pilnvērtīgai uzsūkšanai nepieciešama sālsskābes izdalīšanās jeb sekrēcija, tātad kalcija karbonāts obligāti ir jāuzņem ēšanas laikā (kad sālsskābe intensīvi izdalās). Kalcija citrāta uzsūkšanai kuņģa sālsskābe nav nepieciešama, tāpēc to var lietot neatkarīgi no ēdienreizēm. Cilvēkiem ar kādu no slimībām, kad sālsskābes izdalīšanās ir samazināta, proti, ir jāizvēlas kalcija citrāta lietošana.

 

   Aptiekā ir pietiekami daudzveidīgs kalcija preparātu klāsts, piemēram, kalcija karbonātu un D3 vitamīnu satur: Futura Kalcijs + D3 Strong, Bio-Calcium+D3+K (papildus satur K vitamīnu), Jonax Calcinex, Evalar kalnu kalcijs+D3 vitamīns, WALMARK Kalcijs ar zivju eļļu, Calcigran, Calcigran Forte Flex (paredzēts gadu vecākiem cilvēkiem ar izteiktu D3 vitamīna trūkumu) u.c.. Calcigran un Calcigran Forte Flex ir reģistrēti kā medikamenti. 

 

   Aptiekas plauktos var atrast uztura bagātinātājus, kas satur kalciju, ko iegūst no koraļļiem vai austerēm, piemēram, Koraļļu kalcija komplekss ar vitamīnu D3, Austeru kalcijs ar D3 vitamīnu (Latvijas ražotājs „Aptiekas Produkcija”). Šajos preparātos kalcijs ir kalcija karbonāta veidā, atšķiras tā ieguves veids.

 

   Var arī iegādāties kompleksos vitamīnus, kuru sastāvā ir gan kalcija karbonāts, gan citi vitamīni un minerālvielas, piemēram, Berocca Plus putojošās tabletes (bez D3 vitamīna), Basica direct pulverus (bez D3 vitamīna), Livol Multi Total Extra tabletes (ar D3 vitamīnu), Calcia 800 Plus (ar D3 vitamīnu), Dynamisan (ar D3 vitamīnu) u.c..

 

   Kalcija citrātu saturošus preparātus nemaz nav tik viegli atrast. Aptiekās pārdošanā ir Osteonorm pulveris, Osteonorm tabletes – patreiz vienīgie preparāti, kas satur tieši kalcija citrātu. Osteonorm tiek ražots tepat Latvijā no vistu olu čaumalām un tiek uzskatīts par dabīgu kalcija avotu. Turklāt šis produkts ir papildināts ar fluorīdu, magniju, kāliju un D3 provitamīnu, kas uzlabo kalcija uzsūkšanos organismā.

 

Pilnvērtīga uztura loma kaulu veselības nodrošināšanā

 

   Sabalansēts un daudzveidīgs uzturs palīdz cilvēkam būt aktīvam, modram, dzīvespriecīgam, kā arī tas spēlē lielu lomu kaulu veselības veicināšanā. Lai kauli būtu stipri un veseli, ar uzturu ir jāuzņem ne tikai pietiekams kalcija un D vitamīna daudzums, bet organisms ir jānodrošina ar labu olbaltumvielu devu. Ir pierādīts, ka pietiekams olbaltumvielu daudzums uzturā, palīdz aizkavēt kaulu masas zudumu tiem cilvēkiem, kam jau bijis kāda kaula lūzums. Tādiem cilvēkiem olbaltumvielām bagāts uzturs dod iespēju daudz ātrāk atgūt spēju kustēties, atgūt spēkus pēc lūzuma.

 

   Cilvēkiem, kas intensīvi nodarbojas ar sportu vai ir profesionāli sportisti, un nesaņem pietiekamu olbaltumvielu daudzumu ar pārtiku, bieži vien konstatē mazāku kaulu minerālo blīvumu kā tāda paša vecuma cilvēkiem ar pilnvērtīgāku olbaltumvielu uzturu.

 

Fiziskās aktivitātes nozīme kaulu veselībai

 

   Fiziskās aktivitātes tādas kā soļošana, skriešana, riteņbraukšana, kas pamatā veicina sirds asinsvadu sistēmas veselību, aizkavē kaulu minerālā blīvuma samazināšanos mugurkaulā. Tas ir ļoti svarīgs pierādīts fakts, jo mugurkauls ir mūsu ķermeņa galvenais balsts. Veciem cilvēkiem vislabāk ir daudz staigāt un staigāšanai ir jābūt intensīvai.

 

   Mūsdienās populārs jaunu cilvēku vidū ir fiziskās aktivitātes veids – nodarbības uz trenažieriem, kad ir iespēja uztrenēt kādu konkrētu muskuļu grupu, piemēram, muguras un kāju muskuļus. Trenējot konkrētu muskuļu grupu, tiek palielināts muskuļu spēks, iegūtais rezultāts ir cieši saistīts ar kaulu minerālā blīvuma palielināšanos konkrētā ķermeņa daļā. Tātad vingriniet un trenējiet pēc iespējas visas muskuļu grupas un tādējādi palieliniet kaulu minerālo blīvumu! Jauniešiem ir ieteicami spēka vingrinājumi (ko trenažieru zālē var apmācīt pieredzējis treneris), kas palielina muskuļu masu un stiprina kaulus.

 

   Sievietēm menopauzes vecumā ir ieteicams ar trenera palīdzību izstrādāt speciālu vingrinājumu kompleksu, ko sieviete var veikt arī mājās. Galveno uzsvaru šādos treniņos ir ieteicams likt uz muguras un augšstilba muskulatūras stiprināšanu. Šādi vingrinājumi palīdzēs aizkavēt kaulu minerālā blīvuma samazināšanos, iestājoties menopauzei. Speciālists, piemēram, fizioterapeits var palīdzēt sastādīt vingrojumu kompleksu arī cilvēkiem ar jau diagnosticētu osteoporozi un notikušajiem kaulu lūzumiem. Pārdomāta vingrinājumu programma atbilstoši cilvēka vecumam, slimību vēsturei, pašreizējam veselības stāvoklim dod iespēju uzlabot dzīves kvalitāti un veicina rehabilitāciju pēc konkrēta kaula lūzuma.

 

   Cerams, ka kādam šī informācija palīdzēs uzlabot savu veselību un stiprināt kaulus.

 

 Novēlam Jums būt veseliem!

 

Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti