Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Hormonālās tabletes – kas tev par to jāzina?

 

 

   Ir pieejama dažāda veida hormonālā kontracepcija, kas satur dažādus hormonus dažādās devās, un ko var dažādi arī pielietot. Eksistē gan hormonālās tabletes, riņķi un plāksteri, gan injekcijas, gredzeni, spirāles un implanti. Taču šoreiz atklāti parunāsim par vispopulārāko hormonālās kontracepcijas formu – hormonālajām tabletēm.

 

KAS IR HORMONĀLĀS KONTRACEPCIJAS TABLETES?

 

   Tabletes ir vispazīstamākā no hormonālās kontracepcijas metodēm. Turklāt šī metode ir visplašāk pielietota – visā pasaulē aptuveni 70 miljonu sieviešu lieto hormonālās tabletes. Salīdzinot mūsdienu hormonālo tablešu sastāvu ar iepriekšējās paaudzes preparātiem, var droši teikt, ka mūsdienu hormonālās tabletes satur daudz mazāku estrogēna - sievietes dzimumhormona - devu. Agrāk estrogēna deva hormonālajās tabletēs bija 50 mikrogrami un tā izraisīja vairumu nevēlamu blakusparādību. Mūsdienās hormonālo tablešu estrogēna deva ir tikai 35 mikrogrami un zemāka. Turklāt mūsdienu hormonālo tablešu efektivitāte nebūt nav zemāka par iepriekšējās paaudzes preparātu efektivitāti.

 

KO VĒSTA PĒTĪJUMI SAISTĪBĀ AR HORMONĀLO TABLEŠU LIETOŠANU?

 

   Dažādi pētījumi vēsta, ka hormonālās tabletes nevājina sievietes organismu. Tieši otrādi - tās mazina anēmijas (mazasinības) attīstības risku, jo sievietēm, kuras lieto hormonālās tabletes, mēnešreizes kļūst mazāk apjomīgas, tādējādi mazāk tiek zaudēts tik svarīgais hemoglobīns. Hormonālās tabletes nepārtrauc jau esošu grūtniecību, bet spēja ieņemt bērniņu atjaunojas praktiski uzreiz pēc hormonālo tablešu lietošanas pārtraukšanas.

 

HORMONĀLO TABLEŠU IEDALĪJUMS

 

   Eksistē divi hormonālo tablešu veidi:

 • kombinētās hormonālās tabletes 
 • gestagēnus saturošās tabletes jeb minipilles.

 

KOMBINĒTĀS HORMONĀLĀS TABLETES

 

   Šie ir ļoti efektīvi preparāti, jo pastāvīgi pareizi tos lietojot, iespējamība palikt stāvoklī ir tikai 1 gadījums uz 1000. Šo kombinēto hormonālo tablešu sastāvā ietilpst divi sieviešu dzimumhormoni – sintētiskie estrogēni un gestagēni (progestīni). Parasti iepakojumā ir 21 tablete, pēc šo tablešu izdzeršanas ir jātaisa pārtraukums uz 7 dienām. Mēdz būt 28 tabletes iepakojumā, bet tad 7 no tām ir „tukšās” (satur vienīgi dzelzi vai vitamīnus). Šīs „tukšās” tabletes bieži vien ir citā krāsā un palīdz sievietei noturēties pie pareiza tablešu lietošanas ritma. Jo hormonālās tabletes ir jālieto katru dienu un vēlams vienā un tajā pašā laikā. Ja sieviete izlaiž vienu dienu (aizmirst ieņemt vienu tableti), tad nekas traks nenotiks (tablete ir jāieņem uzreiz, kad atceras, nākamā – ierastajā laikā), bet, ja izlaistas ir vairākas (divas līdz trīs) dienas, tad nepieciešams papildus izsargāties no nevēlamās grūtniecības, piemēram, lietojot prezervatīvu.

 

Kā šīs tabletes darbojas?

 

   Pirmkārt, šīs kombinētās hormonālās tabletes nomāc ovulāciju, kavējot olšūnas iziešanu no olnīcas. Otrkārt, šīs tabletes sabiezē gļotas (maina gļotu viskozitāti), tādējādi apgrūtinot spermatozoīdu iekļūšanu dzemdē. Treškārt, tās maina endometriju (iekšējais dzemdes gļotādas slānis), mazinot tā spēju uzņemt apaugļoto olšūnu, gadījumā, ja apaugļošanās tomēr ir notikusi.

 

Kādi ir kombinēto hormonālo tablešu plusi?

 • metode ir pilnīgi droša un atgriezeniska: palikt stāvoklī var 2 nedēļu līdz dažu mēnešu laikā pēc tablešu lietošanas pārtraukšanas (atkarīgs no sievietes organisma īpatnībām);
 • tabletes der reproduktīvā vecuma (18-45 gadi) sievietēm, dzemdējušām un nedzemdējušām; kā arī sievietēm, kurām jau parādījušies klimaktēriskie simptomi, bet saglabāts menstruāciju cikls;
 • samazina dažu orgānu vēža saslimšanas risku (piemēram, endometrija un olnīcu);
 •  samazina mazā iegurņa orgānu (urīnpūslis, ginekoloģiski orgāni) infekcijas sarežģījumu risku; tātad lietojot kombinētās hormonālās tabletes, mazā iegurņa orgānu infekcijas norit daudz vieglākā pakāpē;
 • samazina krūts piena dziedzeru labdabīgo veidojumu (piemēram, cistu) rašanās risku;
 • samazina ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanās iespējamību;
 • novērš dzelzs anēmijas attīstības risku;
 • to lietošanas laikā nevajag taisīt īpašus pārtraukumus, var lietot ilgi;
 • sakārto menstruālo ciklu, tas kļūst regulārs, un arī menstruācijas ir mazāk apjomīgas un ne tik sāpīgas.

 

Kādi ir kombinēto hormonālo tablešu mīnusi?

 • dažām sievietēm pirmo mēnešu šo tablešu lietošanas laikā var parādīties „smērējumi” starp mēnešreizēm;
 • var parādīties vieglas galvassāpes, nelabā dūša, galvas reiboņi, kuņģa-zarnu trakta traucējumi;
 • var palielināties ķermeņa masa - parasti tas notiek, ja tiek izjaukts tablešu lietošanas ikdienas ritms;
 • neder sievietēm bērna zīdīšanas laikā, jo var samazināt piena daudzumu vai pasliktināt tā kvalitāti;
 • nedrīkst lietot, ja ir migrēna, paaugstināts asinsspiediens, dažas sirds slimības, cukura diabēts;
 • nedrīkst lietot sievietēm ar krūts vēzi vai ģenētisko noslieci uz to;
 • nedrīkst lietot sievietēm, kas piedzīvojušas insultu - pēkšņus smadzeņu asinsrites traucējumus;
 • nedrīkst lietot smēķētājām vecumā pēc 35 gadiem, jo tas var izraisīt asinsvadu saslimšanas;
 • lietošanas sākumā samazina dzimumtieksmi (parasti pirmajos trīs lietošanas mēnešos);
 • izraisa noskaņojuma svārstības;
 • nepasargā no infekcijām, kas tiek nodotas dzimumattiecību laikā.

  

Kombinētās hormonālās tabletes sīkāk iedala vienfāzes un daudzfāzu (divfāzu). Vienfāzes tabletes (Jeanine, Yarina, Logest, Cilest) nozīmē to, ka to sastāvā esošo hormonu koncentrācija nemainās visa lietošanas perioda garumā. Divfāzu kombinētās hormonālās tabletes (Gracial) – lietojot tās, pirmās fāzes laikā sieviete saņem tikai estrogēnus, tad otrās cikla fāzes laikā abu divu hormonu (estrogēnu un gestagēnu) kombināciju. Patreiz ir pat trīsfāzu kombinētās hormonālās tabletes (Triquilar, Tri-Regol, Laurina), kad tablešu aktīvo vielu daudzums mainās atkarībā no sievietes menstruālā cikla posma, šo hormonu devas ir vēl zemākas (saglabājot augstu efektivitāti). Daudzfāzu hormonālās tabletes imitē sievietes hormonālā fona dabīgās svārstības un tādējādi tiek uzskatītas par vairāk dabiskākām, kā arī samazina hormonu izraisīto blakusparādību risku.

 

GESTAGĒNUS SATUROŠĀS TABLETES JEB MINIPILLES

 

   Šīs tabletes bieži vien ārsti izraksta māmiņām, kas baro bērniņu ar krūti, kā arī tām sievietēm, kuras nepanes estrogēnu (kam kombinētās hormonālās tabletes izraisa nopietnas blaknes, piemēram, stipras galvassāpes, reiboni, asinsspiediena paaugstināšanos). Šīs tabletes nesatur estrogēnu, bet gestagēnu daudzums ir zems, tāpēc tās neietekmē piena kvalitāti un daudzumu. Lietojot gestagēnu saturošās tabletes, iespējamība palikt stāvoklī, sastāda 0,5-1%.

 

Kāds ir šo tablešu darbības princips?

 

   Šīs gestagēnus saturošās tabletes iedarbojas pārsvarā uz dzemdes kakla gļotām – sabiezē tās un tādējādi apgrūtina spermatozoīdu ceļošanu. Ovulāciju (nobriedušas olšūnas, kuras ir gatavas apaugļošanai, iziešanai no folikula) šīs tabletes novērš ne vienmēr. Kā arī ne vienmēr novērš olšūnas nobriešanu, ko savukārt nodrošina kombinētās hormonālās tabletes.

 

Minitablešu plusi

 • nepalielina infarkta un insulta attīstības risku (atšķirībā no kombinētajām hormonālajām tabletēm);
 • neietekmē mātes piena kvalitāti un daudzumu;
 • neizraisa ķermeņa masas palielināšanos;
 • samazina krūts piena dziedzera labdabīgu saslimšanu risku;
 • samazina endometrija un olnīcu vēža attīstības risku;
 • samazina mazā iegurņa orgānu infekcijas sarežģījumu attīstību;
 • spēja palikt stāvoklī atjaunojas daudz ātrāk nekā lietojot kombinētās hormonālās tabletes;
 • var lietot sievietes ar augstu tromboembolijas risku (kad asins receklis jeb trombs aizsprosto asinsvadu);
 • dod papildus terapeitisko efektu endometriozes (dzemdes gļotādas audu veidošanās ārpus dzemdes) gadījumā.

 

Minitablešu mīnusi

 • šīs tabletes prasa īpaši stingru lietošanu, tāpēc ka tās ir jāieņem katru dienu stingri noteiktā laikā; ja tika nokavētas 3 stundas, tad nākamo divu dienu laikā nāksies izmantot papildus izsargāšanas metodes;
 • var mainīties menstruāciju raksturs (var būt neregulāras menstruācijas, vispār to nebūt, var būt ļoti ilgstošas, apjomīgas menstruācijas, kā arī smērējumi starp menstruācijām);
 • dažreiz rodas izteiktas galvassāpes un uzbriest krūts piena dziedzeri un krūtis kļūst sāpīgas;
 • pastāv olnīcu cistu (veidojums, kas ir pildīts ar šķidrumu) veidošanas risks;
 • ja lietojot šīs tabletes, tomēr ir notikusi apaugļošanās, var izraisīt ārpus dzemdes grūtniecību; aizsardzība pret ārpusdzemdes grūtniecību nav tik efektīva, kā lietojot kombinētos perorālos kontraceptīvus.

 

VAI HORMONĀLĀS TABLETES DER ARĪ JUMS?

 

   Jaunām meitenēm 16-19 gadu vecumā ginekologi visbiežāk rekomendē kombinētās hormonālās tabletes, it sevišķi trīsfāzu tabletes (Tri-Regol). Droši var lietot arī vienfāzes kombinētās hormonālās tabletes (Mercilov, Marvelon, Femoden, Cilest). Šī hormonālā kontracepcija nodrošina vismazāko iejaukšanos dabīgu procesu norisē, kas notiek sievietes organismā, un saglabā menstruālā cikla stabilitāti. Ja jaunai sievietei ir regulāras dzimumattiecības, menstruācijas sākušās vismaz pirms 2 gadiem, nav problēmas ar lieko svaru, nav sirds un asinsvadu slimības, tad droši var lietot kombinētās hormonālās tabletes.

 

   Sievietēm 19-35 gadu vecumā hormonālā kontracepcija joprojām paliek viena no efektīvām un pieejamām pretapaugļošanās metodēm. Šajā vecumā hormonālā kontracepcija sievietēm veicina dažu slimību profilaksi, kā arī sakārto menstruālo ciklu tā neregularitātes gadījumā. Šajā vecumā ārsti rekomendē lietot zemdevu kombinētās hormonālās tabletes kā visdrošāko pretapaugļošanās metodi.

 

   Sievietēm 35-45 gadu vecumā grūtāk piemeklēt labāko kontracepcijas metodi sakarā ar iespējamiem esošajiem riska faktoriem (smēķēšana, palielināta ķermeņa masa, dažādas slimības). Sievietes organismā arī notiek hormonālās pārmaiņas – pakāpeniski samazinās sieviešu dzimumhormonu estrogēnu produkcija. Estrogēni uztur labā veselības stāvoklī ādu, nagus, matus, kā arī pozitīvi ietekmē citus orgānus. Estrogēnu daudzuma samazināšanās noved pie sievietes novecošanas paātrināšanas. Tāpēc speciālisti pieļauj hormonālo tablešu lietošanu šajā vecumā ar nosacījumiem, ka sieviete nesmēķē, viņai nav nopietnu sirds asinsvadu slimību, tromboembolijas rašanās riska. Vispiemērotākās būtu kombinētās hormonālās tabletes, it sevišķi trīsfāzu (Tri-Regol).

 

   Sievietēm 45-55 gadu vecumā parasti jau iestājas menopauze. 4-5 gadus pirms šī notikuma norit pakāpeniska olnīcu funkciju samazināšanās. Neskatoties uz to, ka sievietēm šajā dzīves periodā iespējamība palikt stāvoklī krasi samazinās, tomēr grūtniecības iestāšanos pavisam nevar izslēgt, jo vairumam sieviešu pat šajā vecumā saglabājas menstruācijas. Hormonālā kontracepcija ir ne tikai efektīvākā no iespējamām kontracepcijas metodēm šajā vecumā, bet šai metodei piemīt arī ārstējošas īpašības dažādu ginekoloģisku slimību gadījumos. Sievietes, kas lieto tieši hormonālo kontracepciju, ir vairāk pasargātas no kaulu lūzumiem (zema estrogēnu līmeņa dēļ palielinās kaulu masas zudums, īpaši mugurkaulā), dzemdes un olnīcu vēža.

 

   Kombinētās hormonālās tabletes šajā vecumā ir stingri aizliegtas sievietēm, kuras intensīvi smēķē, kurām jau iepriekš bija nopietni asinsvadu aizprostošanās gadījumi (infarkts, insults), smags cukura diabēts vai aknu slimības. 45-55 gadu vecumā ir ieteicamas gestagēnus saturošas tabletes jeb minipilles. Šie preparāti neietekmē asins sarecēšanu, nepalielina trombozes veidošanas risku, nemaina aknu funkcijas un asinsspiedienu. Turklāt minipillēm piemīt ārstniecisks efekts dzemdes gļotādas patoloģisku izmaiņu gadījumā, kā arī endometriozes un dzemdes miomas (labdabīgs audzējs no saistaudiem) gadījumā.

   Noteikti konsultējieties ar savu ginekologu par iespējamo hormonālo tablešu preparāta izvēli.

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti