Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Godži ogas (lycium barbarum, wolfberry, vilkoga).

 

   Tibetas auglis, precīzāk oga – Goji/ Godži (lycium barbarum, wolfberry, vilkoga) aug Tibetā, Ķīnā un Mongolijā.

Daba un garša: salds, neitrāls.

Jau vairāk kā 3 tūkstošus gadu plaši pazīstams Ķīnas un Tibetas medicīnā.

Pēdējos gados Goji ieguvis popularitāti visā pasaulē.

Ķīniešu folklorā Goji ogas sauc par laimes un ilgmūžības ogām – tās glābj no depresijas, uzlabo garastāvokli. Goji sula ir pazīstamā kā “laulības vīns”. Nosaukums cēlies no sulas spējām palielināt vīriešu potenci un organisma spēju ražot spermatozoīdus.

 Goji ir unikāls ar to, ka uz zemes nav otra tāda auga. Antioksidantu saturs (efektīvi palēnina šūnu novecošanos) Goji ogās ir augstākais no mūsdienās zināmajām ogām!

 

   Goji ogu sastāvs:

 

  • 19 aminoskābes, 6 reizes vairāk kā ziedputekšņos;
  • 21 mikroelements, tajā skaitā Germānijs;
  • 6 taukskābes;
  • vitamīni: В1, В2, В6, С, Е;
  • vairāk beta-karotīna nekā burkānā;
  • lielāks daudzums antioksidantu nekā jebkurā citā no zināmajiem produktiem vai augiem;
  • 500 reižu vairāk C vitamīna nekā apelsīnos;
  • 4 unikālie polisaharīdi, kas nav atrasti nevienā citā pārtikas produktā, tie „liek” mūsu organisma šūnām būt veselām;
  • linolēnskābe, kas dabīgā veidā veicina tievēšanu;
  • 15 reizes vairāk dzelzs nekā spinātos.

 

   Goji ogas ir bagātas ar dabiskas izcelsmes minerālvielām (cinks, kalcijs, selēns, fosfors, varš, dzelzs). Šis unikālais ārstniecības augs satur ļoti daudz viegli asimelējamā germānija, kurš palīdz cīņā ar vēzi.

   Goji piemīt dabīgas antioksidantu īpašības. Organismā brīvie radikāļi uzbrūk šūnu DNS, paaugstinot vēža saslimšanas risku, kā arī paaugstina novecošanās procesu. Uzturā lietojot antioksidantus, tie palīdz palēnināt novecošanās procesus. Goji ārstnieciskās ogas šajā ziņā ir efektīvākas par daudziem citiem atjaunojošajiem līdzekļiem.

 

Goji atjauno imunitāti.

 

   Ar vecumu arī imūnā sistēma noveco un darbojas ne tik efektīvi. Imūnās sistēmas šūnas vājāk atšķir sava organisma šūnas no svešajām. Tas var novest pie autoimūnām problēmām. Goji ogās atrastie polisaharīdi nomāc iekaisuma procesus. Tie stimulē interleikīnu-2 un gamma-interferonu, kas ir atbildīgi par imūnsistēmu, lai apkarotu iekaisuma procesus.

Pagarina dzīves ilgumu, šajā gadījumā aizsargājot cilvēka ķermeni no novecošanās, pateicoties savai spēcīgajai antioksidanta iedarbībai.


   Triljoniem ķermeņa šūnu nepārtraukti tiek pakļautas brīvo radikāļu uzbrukumam. Šie kaitējošie apstākļi var veicināt organisma novecošanos, dzīvībai svarīgās šūnas iznīcinot ātrāk nekā tās spēj atjaunoties. Goji ir arī pazīstams kā „Ilgmūžības auglis”. Antioksidantu spēks un Goji polisaharīdu molekulas aizsargā mūs no priekšlaicīgas novecošanās, neitralizējot brīvo radikāļu iedarbību uz visu ķermeni.


 

Dod papildus enerģiju un spēju, īpaši brīžos, kad organisms cīnās ar slimību.

 

   Pēc klasifikācijas Goji ir viens no aziātu izcelsmes adaptogēniem, kas paaugstina organisma aizsargspējas un izturību pretoties negatīvai ārējai iedarbībai. Palīdz samazināt nogurumu, īpaši atgūstot spēkus pēc kādas slimības.

 

 

Liek mums justies un kļūt jaunākiem.

   Goji var stimulēt cilvēka augšanas hormonu (Human Growth Hormone), jaunības hormonu. Tam ir vairākas priekšrocības, piemēram, samazina ķermenī tauku saturu, nodrošina mierīgāku miegu, atmiņas uzlabošanos, ātrāku izveseļošanos, libido paaugstināšanos un jaunāku izskatu.

 

Palīdz uzturēt normālu asinsspiedienu.

   Gandrīz katrs ceturtais pieaugušais ASV cieš no hipertonijas (augsta asinsspiediena). Nekontrolēta hipertonija var novest pie sirds un asinsvadu sistēmas slimībām un nieru pārslodzes. Hipertoniju dažreiz ir grūti atklāt, tāpēc to sauc par „kluso slepkavu”. 1998.gadā veikto pētījumu rezultāti rāda, ka paaugstinātu asinsspiedienu lielā mērā varēja samazināt ar polisaharīdiem, ko satur Goji ogas.

 

 

Samazina vēža risku.

   Goji ogas ir vienas no nedaudzajiem augiem uz zemes, kas satur antikancerogēno minerālu Germāniju. Šī auga unikālie antioksidanti un polisaharīdi var aizkavēt ģenētiskās mutācijas, kas izsauc vēža slimības. Daži zinātnieki uzskata, ka Goji var būt ļoti laba piedeva ēdienam aknu vēža profilaksei, jo tas palielina aknu dabīgo aizsargspēju, kā arī samazina kancerogēnu vielu iedarbību. Tas ir īpaši svarīgi, jo aknas ir svarīgākais attīrīšanās orgāns cilvēka ķermenī.

 

Pazemina holesterīna līmeni.

   Goji satur beta-sitosterolu, kas ļoti efektīvi samazina holesterīna līmeni asinīs. Tā antioksidanti novērš holesterola oksidāciju un aizkavē holesterīna un citu tauku nosēšanos uz artēriju sieniņām. Goji flavonoīdi palīdz uzturēt artērijas atvērtas un labi strādājošas.

 

Palīdz normalizēt cukura līmeni diabēta sākuma posmā pieaugušajiem.

   Goji ogas jau daudzus gadus tiek izmantotas Ķīnā diabēta sākumposma ārstēšanā pieaugušajiem. Tika novērots, ka Goji polisaharīdi palīdz līdzsvarot cukura līmeni asinīs  un dod atbildes reakciju uz insulīnu. Tie satur betaīnu, kurš palīdz novērst aknu aptaukošanos un asinsvadu bojājumu veidošanos, ko nereti novēro diabētiķiem.

 

Uzlabo reakciju uz seksuāliem stimuliem un ārstē seksuālos traucējumus.

   Goji ogas visā āzijas medicīnā tiek uzskatītas par labākajiem augu izcelsmes seksualitāti tonizējošajiem līdzekļiem un ir leģendāri ar savu spēju palīdzēt „uzkurināt kaislības”. Eksistē sens ķīniešu sakāmvārds, kas brīdina vīriešus, kas brauc tālu prom no sievām un bērniem: «Tas, kurš aizbrauc 1000 km tālu no ģimenes pavarda, nedrīkst ēst Goji ogas». Neseni zinātniski pētījumi parādījuši, ka Goji palielina testosterona līmeni asinīs, tādējādi palielinot libido gan sievietēm, gan vīriešiem.

 

Palīdz samazināt svaru.

   Kādā zinātniskajā pētījumā saistībā ar organisma aptaukošanos, kas tika veikts Āzijā, pacientiem deva Godži ogas no rītiem un vakaros. Rezultāti izrādījās lieliski: lielākā daļa no pacientiem zaudēja svaru. Citā pētījumā Goji polisaharīdi izrādījās efektīvi svara samazināšanā, pie kam uzlabojās pārtikas pārstrāde enerģijā nevis taukos.

 

Atvieglo galvassāpes un reiboņus.

   Tradicionālajā ķīniešu medicīnā migrēna un galvas reiboņi bieži asociējas ar aknu mazspēju attiecībā uz iņ (dzīves enerģija) un jaņ (funkcija). Goji ir viens no augiem, ko izmanto iņ un jaņ līdzsvara atjaunošanai.

 

Atbrīvo no bezmiega un uzlabo miega kvalitāti.

   Āzijā Goji izmanto kā dabīgu bezmiega ārstēšanas līdzekli. Medicīnas pētījumos ar gados vecākiem cilvēkiem gandrīz visiem notika miega kvalitātes uzlabošanās.

 

Redzes un acu veselības uzlabošanās.

   Jau no seniem laikiem Ķīnā Goji ir slavens ar savām spējām uzlabot redzi. Mūsdienu pētījumi Ķīnā pierādījā, ka Goji var samazināt laiku, kas vajadzīgs acīm, lai pielāgotos slikta apgaismojuma apstākļiem.

 

Nostipina sirdi.

   Goji ogas satur ciperonu (cyperone), kam ir labvēlīga iedarbība uz sirdsdarbību un asisnspiedienu. Antociāns palīdz saglabāt izturību un koronāro artēriju veselību.

 

Bloķē lipīdu peroksidāciju (viens no sirds un asinsvadu slimību cēloņiem).

   Holesterols un citi cilvēka asins lipīdi var kļūt fatāli gadījumos, kad tie reaģē savā starpā, un rezultātā organismā rodas peroksidāli lipīdi. To sablīvējums cilvēka asinīs var organismā izraisīt sirds – asinsvadu slimības, sirds lēkmes, aterosklerozi un asins izplūdumus smadzenēs. Goji palielina enzīma līmeni asinīs, kurš atbild par lipīdu salipšanu.

 

Uzlabo organisma pretestību pret slimībām.

   Superoksidētie brīvie radikāļi lielā mērā ir saistīti ar katra cilvēka slimību rašanos un to tālāku attīstību. Superoksīdi organismā tiek neitralizēti, iedarbojoties superoksīda dismutācijas enzīmiem (SOD), kas, organismam novecojot, tajā tiek izstrādāti arvien mazāk. Jebkurā vecumā, ikdienas spriedze (stress) var samazināt organisma spējas izstrādāt pietiekamu daudzumu šīs SOD vielas, kas attālina slimības no organisma. Ir pierādīts, ka lietojot Goji ogas, ir iespējams par 40 % palielināt šī tik svarīgā enzīma (SOD) daudzumu organismā.

 

Uzlabo cilvēka imūnsistēmas reakciju (T-šūnas, IL-2, IgA un IgG).

   Imūnsistēmu varētu nosaukt par mūsu organisma „bruņotajiem spēkiem”. Pētījumi, kas tika veikti vairāk kā 40 gadu periodā, parādīja, ka Goji ogu lietošana palīdz regulēt organisma imunitāti, sakārtojot un pārvaldot daudzas svarīgas organisma aizsargfunkcijas. Goji ogās esošie polisaharīdi stimulē un līdzsvaro dažāda veida imūno šūnu darbību, tajā skaitā T šūnas, citoksiskās T šūnas, NK šūnas, lizocīmus, alfa audzēju nekrozes faktoru, kā arī IgG un IgA imūnoglobulīna daudzumu organismā.

 

Organisma atjaunošanās pēc saslimšanas ar vēzi (sekmē veselu šūnu augšanu).

   Pacientiem, kuri ārstējās ar medikamentu palīdzību no vēža, izmantojot Goji ogas, atbildes reakcija bija par 250 % augstāka nekā tiem, kas ārstējās ar parastu medikamentu palīdzību. Tādi pacienti, kuriem vēža slimība jau bija ielaista, sajuta ievērojamu regresu ļaundabīgās melanomas, aknu šūnu karcinomas, kolorektālās karcinomas, plaušu vēža, nazofaringeālās karcinomas un ļaundabīgā hidrotoraksa attīstībā. Pacientiem, kuri ārstējās ar Goji palīdzību, remisijas periods vilkās daudz ilgāk nekā tiem pacientiem, kas neizmantoja Goji ogas.

 

Atjauno un restaurē DNS (novēršot mutācijas, kas varētu izsaukt saslimšanu ar vēzi).

   DNS ir mūsu organisma vissvarīgākā ķīmiskā struktūra. Tajā glabājas informācija par visām īpašībām, kas mantotas no mūsu priekštečiem, nodrošinot nepieciešamības gadījumā mūsu organismam miljardiem veselu un precīzu šūnu atjaunošanu. Ķīmisko produktu iedarbība, apkārtējās vides un brīvo radikāļu piesārņojums var radīt bojājumus un kaitējumus mūsu DNS. Tas savukārt var izsaukt ģenētiskas mutācijas, saslimšanu ar vēzi un pat nāvi. Goji ogu betaīni un polisaharīda molekulas ir spējīgas restaurēt un atjaunot DNS bojājumus.

 

Aizkavē audzēju augšanu.

   Interleikīns-2 (IL-2) ir ļoti nozīmīgs citokīns (šūnu proteīns), kas izsauc atbildes reakcijas pret audzējiem dažādās vēža slimību formās. Ķīnā veiktajos pētījumos tika noskaidrots, ka Goji polisaharīdi demonstrēja tendenci uzlabot IL-2 izstrādes procesu. ASV zinātnieki jau no 1983.gada pēta IL-2 kā imunitātes paaugstināšanas faktoru, pielietojot iegūtos rezultātus dažu vēža slimību ārstēšanai un inficēšanās gadījumos ar AIDS. Goji ogām arī piemīt spējas izraisīt vēža šūnu atmiršanu, izmantojot iespēju vadīt apoptozes procesu, kas kontrolē šūnu sabrukšanu un pārstrādi.

 

Samazina ķīmijterapijas un radiācijas toksiskuma efektu.

   Daži pētījumi ir parādījuši, ka Goji ogu izmantošana acīmredzami pastiprina apstarošanas efektivitāti cīņā ar plaušu vēzi, kas ļauj ārstēšanai piemērot samazinātas devas. Citi pētījumi liecina par to, ka Goji pielietošana spēj aizsargāt pacientu no ķīmijterapijas un apstarošanas kaitīgās blakus iedarbības.

 

Uzlabo asins sastāvu, stimulējot sarkano un balto asinsķermenīšu veidošanos, kā arī asins plāksnīšu augšanu. Ārstē kaulu smadzeņu darbības traucējumus.

   Goji ogas visā pasaulē ir pazīstamas kā līdzeklis, kas uzlabo asins sastāvu un cilvēku padara jaunāku. Vienā no veiktajiem pētījumiem tika noskaidrots, ka Goji ogu pielietošana veicināja vecāku cilvēku asins sastāva acīmredzamu atjaunošanos. Cits pētījums parādīja, ka Goji flavonoīdi darbojas kā sarkano asinsķermenīšu aizstāvji no brīvo radikāļu kaitīgās iedarbības. Goji ogas arī tika izmantotas pēdējos klīniskajos pētījumos attiecībā par kaulu smadzeņu funkcijas bojājumu ārstēšanu (sarkano asinsķermenīšu, balto asinsķermenīšu un asins plāksnīšu samazināta veidošanās).

 

Palielina limfocītu skaitu.

   Limfocīti – tā ir jebkura balto asinsķermenīšu grupa, kam ir noteicoša nozīme organisma imūnsistēmas adaptācijā. Imūnsistēmas adaptējošā daļa organizē organisma aizsardzību pēc tam, kad apkārtējās vielas ielaužas organisma vispārējās aizsardzības sistēmā. Goji palielina limfocītu skaitu un veicina to aktivāciju, kad organisms izjūt apkārtējo kaitīgo vielu iedarbību.

 

Palīdz uzturēt aknu labu darbību (detoksifikācijas process).

   Goji ogas satur galaktolipīdu, kas sevi ir parādījis kā vielu, kura spēj aizsargāt aknu šūnas no augsti hlorētu ogļhidrātu iedarbības.


Mazina menopauzes simptomus.

   Tradicionālajā ķīniešu medicīnā daudzus menopauzes simptomus saista ar nieru iņ darbības traucējumiem. Jau ļoti sen Goji ogas tiek uzskatītas kā iņ darbību stumulējošs līdzeklis, ko galvenokārt pielieto hormonālā līdzsvara atjaunošanai.

 

Uzlabo apaugļošanās spējas.

   Āzijas mediķi Goji ogas jau sen izmanto, lai ārstētu vīriešu un sieviešu neauglību. Pateicoties unikālajai spējai atjaunot iņ darbību sievietēm (reprodukcijas būtība), Goji ogas ir plaši izmantots līdzeklis šajā gadījumā. Ir pierādīts, ka vīriešiem Goji polisaharīdi spēj nostiprināt spermatozoīdu šūnas, kā arī ir spēcīgi strukturālās degradācijas un testikulāro šūnu atmiršanas inhibitori stresa apstākļos.

 

Nostiprina muskuļus un kaulus.

   Goji veicina HCH (cilvēka augšanas hormona) izdalīšanos, kas atbild par daudzām svarīgām organisma funkcijām saistībā ar organisma homeostāzes saglabāšanu, atjaunošanos un attīstību. Tas iekļauj sevī gludās muskuļu masas izveidošanos un kalcija iekļūšanu kaulu un zobu audos.

 

Uztur normālu nieru darbību.

   Tradicionālajā ķīniešu medicīnā nieres tiek uzskatītas par vissvarīgāko orgānu starp visiem dzīvību uzturošajiem orgāniem. Tiek uzskatīts, ka nieres kontrolē smadzeņu un citu cilvēka orgānu darbību. Par dzīvībai svarīgu uzskata pareizu nieru darbību. Goji ogām piemīt pelnīta slava kā supertonizējošam līdzeklim, kas iedarbojas gan uz iņ, gan uz jaņ.

 

Uzlabo atmiņu un iegaumēšanas spējas.

   Goji ogas ir primārais „smadzeņu tonizējošais līdzeklis” Āzijā. Tas satur betaīnu, kas pārveidojas par holīnu – vielu, kura stiprina atmiņu un iegaumēšanas spējas.

 

Palīdz sausa un hroniska klepus gadījumos.

   Goji ogas šādiem gadījumiem izmanto ķīniešu homeopāti - gan bez jebkādiem piedevām, gan arī kopā ar citiem augiem, lai atvieglotu klepu un saaukstēšanās simptomus.

 

Samazina trauksmi un stresu.

   Goji ogas kā adaptogēns palīdz organismam pielāgoties situācijai un pārvarēt stresu. Tās nodrošina organismam nepieciešamo enerģijas daudzumu, lai saglabātu paškontroli pie jebkuriem pārbaudījumiem.

 

Pastiprina prieka sajūtu.

   Uzskata, ka Goji ogu pastāvīga lietošana cilvēkam rada priecīgu noskaņojumu. Pamatoti Goji ogas Āzijā sauc par „laimes ogām”.

 

Uzlabo novājinātas gremošanas sistēmas darbību.

   Jau ilgāku laiku Goji ogas tiek izmantotas kā ārstniecības līdzeklis atrofiskā gastrīta gadījumā, kuņģa šūnu pazeminātas darbības rezultātā novājinātas gremošanas sistēmas ārstēšanā. Pats Goji dzēriens viegli asimilējas cilvēka organismā.

http://www.herbals.lv/lv/superfoods?a=3888

 

Sagatavoja  Viktorija Darakova,

Jogas un ajurvēdas konsultante.

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti