Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Mastopātija

   Mastopātija ir slimība, kad krūts piena dziedzeru audi sāk intensīvi vairoties, augt, kā rezultātā rodas audu sablīvējumi. Šīs slimības risks ir sievietēm 18-50 gadu vecumā, bet visbiežāk ar mastopātiju slimo 35-45 gadu sievietes. Vai šī slimība ir veselībai bīstama vai ar to var mierīgi sadzīvot? Lasi un uzzini visu informāciju par mastopātiju!

 

Kāpēc rodas mastopātija?

 

   Sievietes organismā tiek sintezēti divi dzimumhormoni – estrogēns un progesterons, kas savukārt ietekmē krūts piena dziedzeru audus. Noteiktu sievietes organisma īpatnību, kā arī dažu nelabvēlīgu faktoru mijiedarbībā veidojas šo abu dzimumhormonu disbalanss – samazinās progesterona daudzums, bet estrogēna daudzums, otrādi, palielinās. Šo hormonālo izmaiņu rezultātā attīstās mastopātija.

   Mastopātija var veidoties hormona prolaktīna palielinātas produkcijas dēļ. Prolaktīns ir nepieciešams laktācijas procesa īstenošanai sievietei pēcdzemdību periodā. Normāli prolaktīns lielos daudzumos tiek sintezēts grūtniecības un laktācijas laikā, ja tā palielinātā sintēze turpinās ārpus iepriekšminētajiem periodiem, tad tas var būt par iemeslu mastopātijas attīstībai.

   Mastopātiju izraisošie faktori var būt arī sekojošie: iekaisuma procesi olnīcās, bieži veikti aborti, dažas aknu un vairogdziedzera slimības, pirmās grūtniecības iestāšanās pēc 30 gadiem, piena dziedzeru traumas, sasitumi, cieši pieguļošu un krūtis traumējošu krūšturu valkāšana. Veicināt mastopātijas rašanos var arī ilgstoši stresi, nervu pārslodzes, depresijas, bieža alkohola lietošana un smēķēšana. Ģenētiskais faktors var būt arī izšķirošais šīs slimības progresēšanā.

 

Mastopātijas veidi

 

   Izšķir divu veidu mastopātiju: difūzo un cistisko. Mastopātijas sākumstadijā notiek saistaudu pārveidošanās – veidojas mazi prosas veida mezgliņi. Šī ir difūzā mastopātija, kad krūšu piena dziedzeros veidojas daudz šādu mazu un sīku mezgliņu. Tālākajās mastopātijas attīstības stadijās krūšu dziedzeros veidojas lieli un blīvi mezgli, kuru izmēri var sasniegt pat valriekstu izmērus. Šie lielie un blīvie mezgli var būt cistas veidā (iekšā ir šķidrums) un labdabīga veida veidojums.

 

Mastopātijas simptomi

 

   Mastopātijai ir raksturīgas trulas, smeldzošas sāpes krūts piena dziedzeros, kas bieži vien saasinās dažas dienas pirms menstruācijas sākuma. Bieži vien sievietes sūdzas par krūšu palielināšanos, kas ir skaidrojams ar krūšu saistaudu pietūkumu. Retāk no krūšu galiem izdalās caurspīdīgs vai balts šķidrums. Pašizmeklēšanas ceļā sieviete krūtīs var sataustīt mazus, sīkus sablīvējumus (mezgliņus) vai kādu lielu, blīvu veidojumu (cistu). 10% gadījumu palielinās arī paduses limfātiskie mezgli, ko var pamanīt pati sieviete. Šī slimība, protams, nav bīstama dzīvībai, bet krietni sarežģī sievietes ikdienas dzīvi.

 

Kā diagnosticē mastopātiju?

 

   Vispirms jau pati sieviete pamana izmaiņas savās krūtīs, pamana to, ka parādījušies kādi veidojumi vai nomoka nepatīkamas sajūtas krūtīs. Vizītē pie ārsta, lai pārliecinātos par diagnozi, parasti veic krūšu piena dziedzeru ultrasonogrāfiju, kā arī var veikt krūšu mammogrāfiju. Krūšu ultrasonogrāfiju veic 7.-10. dienā pēc menstruācijas sākuma. Ultrasonogrāfija ir pilnīgi nekaitīga krūšu izmeklēšanas metode, bez vecuma ierobežojumiem, kas dod iespēju noteikt jaunveidojumu, kas ir lielāki par 1 cm, struktūru. Ja veidojums ir mazāks par 1 cm, ultrasonogrāfija kā metode nav efektīva. Ultrasonogrāfiju var veikt arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā.

   Mammogrāfija (krūšu piena dziedzeru rentgens) ļauj tieši konkrēti noteikt mastopātijas veidu un piena dziedzeru izmaiņas pakāpi. Šis rentgens tiek veikts 6.-10. dienā pēc menstruācijas sākuma. Veselām sievietēm vecumā pēc 35 gadiem ir ieteicams veikt mammogrāfiju vienu reizi gadā. Grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā mammogrāfija ir aizliegta.

   Ja ārstam rodas aizdomas par veidojuma onkoloģiju, veic noteikta krūšu rajona biopsiju. Biopsija – nozīmē, ka no konkrēta veidojuma ar tievas adatiņas palīdzību ņem mazu audu gabaliņu. Šo audu gabaliņu tālāk izpētī, veic tā citoloģisko izmeklēšanu, pārbauda, vai tajā nav ļaundabīgo šūnu. Ja no krūšu galiem izdalās kāds šķidrums, tad to arī citoloģiski izmeklē.

 

Mastopātijas ārstēšanas iespējas

 

   Bieži vien mastopātijas ārstēšana ir divu veidu: nehormonālā (fitoterapija, homeopātiskie preparāti, polivitamīnu kompleksi, minerālvielas, bioloģiski aktīvās vielas, ārstniecisks uzturs), kā arī hormonālā ārstēšana, kas paredz dažādu hormonālo preparātu lietošanu. Hormonālo mastopātijas ārstēšanu pielieto diezgan reti, jo tai mēdz būt nopietnas komplikācijas.

   Protams, ārsti tomēr izmanto arī operatīvās mastopātijas ārstēšanas metodes, piemēram, kad mezgls krūšu piena dziedzeros aug ļoti ātri, ir palielināti reģionālie limfmezgli.

   Šajā rakstā pievērsīsimies nehormonālajai mastopātijas ārstēšanas metodei.

   Vitamīniem ir būtiska nozīme mastopātijas ārstēšanā, jo tie labvēlīgi ietekmē sievietes organisma hormonālo fonu, olnīcu un vairogdziedzera funkcijas, kā arī pozitīvi iespaido organisma imūno un nervu sistēmas. Pārsvarā īpaši svarīgi ir A, C, E un B grupas vitamīnu kompleksi. Lai uzlabotu asinscirkulāciju un mazinātu tūsku krūtīs, speciālisti iesaka lietot preparātus, kas satur P vitamīnu (Ascorutinum) un lietot uzturā produktus ar augstu P vitamīna saturu (upenes, ķirši, mežrozītes, citrusaugļi).

   Homeopātiskie preparāti arī tiek pielietoti kompleksā mastopātijas ārstēšanā. Šie preparāti ir, piemēram, Mastodynon pilieni un tabletes, kas satur ārstniecības augus, labvēlīgi ietekmē krūts piena dziedzerus.

   Ārstniecības augus saturošie preparāti labprāt tiek nozīmēti mastopātijas ārstēšanai. Piemēram, tāds ir augu izcelsmes līdzeklis Agnucaston tabletes (satur parastā viteksa augļu sauso ekstraktu). Šim augam ir pierādīta iedarbība, tas pazemina paaugstināto prolaktīna līmeni, kas savukārt (paaugstinātais prolaktīna līmenis) ir viens no iepriekšminētajiem mastopātijas izraisošajiem faktoriem. Agnucaston novērš hormona prolaktīna negatīvu ietekmi uz krūts dziedzeriem, kā arī līdzsvaro fizioloģiskās dzimumhormonu estrogēna un progesterona attiecības. Tādējādi šis preparāts sakārto sievietes hormonālo sistēmu.

   Ārstniecības augu tējas tiek plaši pielietotas un satur augus, kam ir mastopātijas attīstību kavējošās īpašības. Aptiekā var iegādāties Dr. Tereško tēju „FM” fibromiomas un mastopātijas ārstēšanai, kā arī Inovatīvo Biomedicīnas Tehnoloģijas institūta ražotnes „Tēju krūts dziedzera veselībai”. Ārstniecības augi, kas ietilpst šajās tējās, sievietes organismā veicina hormonālo traucējumu regulāciju.

 

Uztura produkti, kas var provocēt mastopātijas rašanos

 

   Kā secināja zinātnieki, sievietes uzturs ļoti būtiski ietekmē arī krūts piena dziedzeru veselību. Pirmām kārtām, atmetiet jebkādas badošanās kūres! Tās slikti iespaido krūts veselību. Kā arī pie mastopātiju veicinošiem produktiem ir attiecināmi ļoti trekna un sāļa pārtika, gāzēti saldināti dzērieni un kafija. Tiek uzskatīts, ka pārlieku daudz lietotais kofeīns sekmē krūts saistaudu augšanu un cistu rašanos.

   Speciālisti iesaka vispār atteikties no sekojošiem produktiem: treknas cūkgaļas, melnās tējas, konservētiem dārzeņiem un augļiem, kūpinātiem produktiem, ļoti treknām zivīm, cukura, kviešu miltiem, šokolādes, krēmīgajām tortēm. Protams, ir jāatmet smēķēšana.

 

Ko tad ēst, lai krūtis būtu veselas?

 

   Savukārt pārtika, kas pēc iespējas vairāk jāēd ir tā, kas satur daudz antioksidantu, piemēram, bietes. Antioksidanti, ko satur bietes, aizsargā mūsu organismu, kā arī bietēm ir žulti veidojošās un žulti dzenošās īpašības, tādējādi tiek stimulēta aknu darbība un pateicoties tam audos, tajā skaitā arī krūšu audos, netiek uzkrātas toksiskās vielas.

   Sievietēm jebkurā vecumā ir ieteicams lietot uzturā produktus, kas satur koenzīmu Q10, piemēram, spinātus un brokoļi. Brokoļi, pēc onkologu secinājumiem, tiek atzīts par labāko dabas pretvēža līdzekli! Ēdiet svaigus brokoļu salātus pēc iespējas biežāk.

   Īpašu lomu mastopātijas profilaksē spēlē selēns un likopīns. Jo selēns ietekmē vairogdziedzera darbību un bez tā organismā nevar „darboties” jods. Savukārt tas var novest pie hormonālā fona izmaiņām un mastopātijas attīstības. Visvairāk selēna ir alus raugā, bet to var lieliski aizstāt ar brazīlijas riekstiem.

   Likopīnam ir svarīga nozīme, jo tas samazina kaitīgo ultravioleto staru ietekmi uz krūtīm, kā arī uz visu organismu kopumā. Atklāta saules staru iedarbība var izprovocēt mastopātijas attīstību un veicināt cistu augšanu. Tāpēc labāk lieko reizi aizsargāties no saules un iekļaut savā ēdienkartē likopīnu saturošus produktus, piemēram, tomātus. Turklāt sarkano tomātu mizā likopīna daudzums ir 5 reizes lielāks nekā mīkstumā. Ir secināts, ka sautējot tomātus, likopīns tiek labāk uzsūkts organismā nekā lietojot tomātus svaigā veidā. Pirmo vietu pēc likopīna satura aizņem tomātu pasta.

   Labvēlīga ietekme uz krūts dziedzeriem ir arī katehīniem. Tās ir īpašas vielas, kam ir pretvēža un brūču dziedējošas īpašības. Katehīni palīdz izvadīt no organisma toksīnus un labvēlīgi ietekmē cukura līmeni asinīs. Katehīnu avots ir zaļā tēja.  

   Vērtīgs produkts ir soja, kas satur dabas fitoestrogēnus, līdzīgus sievietes dzimumhormoniem. Ja organismā ir pārāk daudz estrogēnu (kas savukārt ir viens no mastopātiju izraisošajiem faktoriem), lietojot sojas produktus (tagad ir arī sojas jogurti, piens), estrogēnu līmenis samazinās un, otrādi, ja organismā trūkst estrogēni, sojas fitoestrogēni sekmē to līmeņa palielināšanos.

   Kā arī sievietes krūts veselības veicināšanai ļoti svarīgi ir labi izgulēties (ne mazāk kā 10 stundas), būt fiziski aktīvai un sabalansēt darba un atpūtas režīmu.

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

 

 

  

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti