Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Cistīts – slimība „īsajos svārciņos”

   Katra sieviete vēlas būt moderna un pievilcīga vienmēr, arī neskatoties uz to, kādi laika apstākļi valda aiz loga. Iespējams, nedaudz atsegts vēders vai mugura piešķir savdabīgu šarmu, kas mums pašām un arī pretējam dzimumam patīk, tomēr maksāt par to var nākties ar savu veselību. Speciālisti atzīmē, ka sievietes, kas valkā īsus svārkus aukstā laikā, pārcieš cistītu pat līdz 3 reizēm gada laikā! Turklāt daudzas sievietes par cistīta upuri kļūst tieši agrā pavasarī, kad parādās pirmā saulīte. Lasi un uzzini visu par urīnceļu iekaisumu – cistītu!

 

Kas ir cistīts?

 

   Cistīts ir urīnceļu iekaisums. Tas var attīstīties pēc apsaldēšanās, tomēr ne tikai pēc tās. Šī slimība var uzplaukt pazeminātas imunitātes gadījumā, kā arī, ja organismā ir kāds infekcijas perēklis. Turklāt cistīta rašanos sekmē mazkustīgs dzīvesveids, sēdošs darbs, kā arī infekcijas, kas tiek pārnestas seksuālo attiecību laikā. Viena no izplatītākajām cistīta ierosinātājām ir zarnu nūjiņa. Sievietēm menopauzes laikā cistīta rašanās var būt saistīta ar estrogēnu hormonu trūkumu organismā.

 

Kāpēc urīnceļu iekaisums visbiežāk „traucē” tieši sievietes?

 

   Tas ir skaidrojams ar sievietes organisma anatomiskajām īpatnībām. Sievietēm urīnizvadceļa kanāls ir īss un plats, tāpēc infekcijas izraisītāji var vieglāk nokļūt urīnpūslī nekā tas ir iespējams vīriešiem. Kad cistīts netiek laicīgi ārstēts, tas pāriet hroniskajā formā un regulāri „uzplaukst” ar visiem izritošajiem simptomiem.

 

Faktori, kas provocē cistīta attīstību:

 

  • regulāra asu, piparotu ēdienu lietošana;
  • bieža alkohola lietošana;
  • akmeņi urīnpūslī vai nierēs;
  • aizcietējumi;
  • pārāk cieša, sintētiska apģērba valkāšana;
  • dzimumorgānu infekcijas;
  • stress;
  • personīgās intīmās higiēnas neievērošana.

 

Cistīta simptomi

 

   Slimības pašā sākumstadijā parādās bieža un sāpīga urinēšana (apmēram 7-10 reizes dienā) un sūrstoņa dzimumceļu apvidū. Neskatoties uz biežo urinēšanu, izvadītā urīna apjoms ir minimāls. Urinēšanas laikā rodas izteiktas sāpes. Turklāt papildus var attīstīties arī šādi simptomi – urīna krāsa var būt duļķaina, ar nepatīkamu un asu smaku, var parādīties asins piejaukums, kā arī var paaugstināties ķermeņa temperatūra un iestāties vispārējs organisma vājums.

 

Cistīta ārstēšana

 

   Speciālisti iesaka – tik tikko tiek pamanīti cistīta simptomi, noteikti jāapmeklē ārsts – urologs. Parasti tad tiek nodotas urīna analīzes, lai varētu apstiprināt diagnozi un noteikt baktērijas izraisītājas veidu. Ārsts veiks izmeklēšanu, iespējams, nāksies lietot noteikta tipa antibiotikas. Nekādā gadījumā nelietojiet antibiotikas uz savu galvu! Jā, kādai paziņai varbūt tās ir palīdzējušās tikt galā ar slimību, bet Jūs esat cits cilvēks ar savām organisma īpatnībām!

   Īpašu uzmanību pievērsiet savai ēdienkartei. Cistīta ārstēšanas laikā ir jāizslēdz no ikdienas uztura kūpināti, trekni, asi, piparoti produkti, kā arī produkti, kas satur daudz sāls un cukura. Ir jālieto daudz šķidruma (līdz pat 2-2,5 l dienā), svaigu augļu un dārzeņu. Stingri ir jāizslēdz kafijas, melnas tējas un alkohola lietošana, jo šie dzērieni kairina urīnpūsli! Šajā periodā jācenšas nepieļaut organisma apsaldēšanos, kā arī jācenšas izvairīties no dzimumattiecībām, jo slimības laikā tas ir papildus kairinošais faktors.

   Neskatoties uz to, ka cistīts netiek uzskatīts par bīstamu slimību, tomēr tas nav arī tik nevainīgs. Vairāku pētījumu dati liecina, ka 40% gadījumu cistīts var pāriet hroniskajā formā, ar ko tikt galā ir daudz grūtāk, nekā ar asu cistīta formu. Cistīta neārstēšana var izraisīt sarežģītas komplikācijas, jo infekcija no urīnpūšļa var nokļūt dzimumorgānos, kā arī nierēs.

   Paralēli klasiskajai cistīta ārstēšanai ar antibiotikām, ārsti parasti nozīmē papildus preparātus, piemēram, tā saucamās labās baktērijas, jo ja cilvēkam ir izjaukta zarnu trakta mikroflora, organisma aizsargspējas ir samazinātas, cilvēks vairāk ir apdraudēts no dažādu baktēriju un vīrusu izraisītāju puses. Turklāt lietojot antibiotikas cistīta ārstēšanai, probiotiku kurss ir obligāts! Probiotikas turpina lietot arī kādu laiku pēc antibiotiku lietošanas beigšanas (parasti 2-3 nedēļas, pēc nepieciešamības arī ilgāku laiku). Labās baktērijas saturošie preparāti ir: Liveo, Linex, Fibrolakts, Lactobex pulveri, Jogurta kapsulas, Lactoguard, Lacto Seven, ErceFlora duo, Biflorac u.c..

   Daži ārstniecības augi veicina vieglu urīndzenošu darbību, sekmē urīna izdalīšanos, līdz ar to izskalo ārā nevēlamās baktērijas. Tādi ārstniecības augi ir brūklenes lapas, miltenes lapas, paegļa ogas, tīruma kosas laksti, bērza lapas. Aptiekā var iegādāties šo drogu maisījumus. 

   Papildus visiem iepriekšminētajiem līdzekļiem (antibiotikām, probiotikām, ārstniecības augu maisījumiem) cistīta ārstēšanai ir ieteicami dzērveņu ekstraktu saturošie preparāti. Dzērveņu ekstrakts ir ne tikai lielisks vitamīnu avots un antioksidants, bet tas arī sekmē urīnceļu veselību. Dzērvenēm ir klīniski pierādīta pozitīva iedarbība, kas ir balstīta uz baktēriju vairošanās apturēšanu. Dzērvenes ekstraktu var lietot arī urīnceļu iekaisumu profilaksei. Aptiekā ir piedāvāts ļoti plašs dzērveņu ekstraktu saturošu preparātu klāsts: Urinal, Urosafe, Soluro, Lacto Lady, Cran Berry Lady Comfort u.c..

 

Cistīta profilakse

 

   Pirmkārt, cistīta profilakse ir visu iepriekšminēto cistītu izraisošo faktoru izslēgšana, kā arī personīgās intīmās higiēnas stingra ievērošana. Nevalkājiet ļoti cieši pieguļošu, sintētisku apakšveļu! Ļoti svarīgi ir ģērbties silti un atbilstoši gadalaikam, kas valda aiz loga.

    Ja Jums ir sēdošs darbs, katras 40 minūtes taisiet 5-7 minūšu pārtraukumu – pavingrojiet, izstaipieties vai pastaigājieties. Ja esat apēdis kādu ļoti treknu, asu vai marinētu ēdienu, pēc kāda laika izdzeriet pietiekamu ūdens daudzumu. Nekad neciešaties un neaizturiet pārāk ilgi urinēšanu! Urinējiet tad, kad jūtiet vajadzību, jo tas ir svarīgi urīnpūšļa slimību profilakses veicināšanai. Nebaidieties no ārstiem!

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti