Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Smadzeņu veidotājs – HOLĪNS

   Holīns pieder B grupas vitamīnu saimei – konkrēti tas ir B4 vitamīns. Holīns organismā tiek sintezēts no aminoskābes metionīna. Vārds „holīns” ir grieķu izcelsmes un tulkojumā nozīmē „žults”. Tas tā ir tādēļ, ka pirmo reizi holīns tika izdalīts tieši no žults. Mūsdienās jau ir zināms, ka holīns ir tikpat nozīmīgs cilvēka organisma šūnu uzbūves nodrošināšanā, kā dažādas citas svarīgas vielas.

   Holīns ir viela, kas ir spējīga aizsargāt mūsu smadzenes no dzimšanas brīža, līdz pat nāves stundai. Ja topošā māmiņa grūtniecības laikā lieto uzturā daudz holīnu saturošu produktu, dzimušais bērniņš būs ar augsti attīstītām intelektuālajām spējām – tā secinājuši vairāki pasaules slaveni zinātnieki, pamatojoties uz daudzveidīgajiem pētījumiem ar dzīvniekiem. Lasi un uzzini vairāk par tik svarīgu vielu – holīnu!

                                                                                                                       

Nedaudz no zinātnes...

 

   Zinātnieki atklājuši fenomenālu parādību, ka holīna ievadīšana žurku barībā nosaka nākamās paaudzes smadzeņu struktūru, pārsvarā veido „papildus atmiņas vienību”, kura saglabājas visu dzīvi. Dzimušās žurkas (kas saņēma palielinātu holīna devu) bija ar krietni labāku apmācīšanas spēju. Viņu smadzenes strādāja daudz labāk un intensīvāk nekā tām žurkām, kuras eksperimenta laikā nesaņēma holīnu.

   Kādā veidā holīns, ko cilvēks saņem vēl līdz piedzimšanas (atrodoties mātes miesās), nodrošina tik spēcīgu un ilgstošu iedarbību, ka pat vecumdienās aizkavē atmiņas pasliktināšanos? Pētnieki izsaka viedokli, ka holīns palēnina novecošanas procesus organismā kopumā, kas, protams, labvēlīgi ietekmē arī smadzenes.

   20. gadsimta 80. gadu beigās angļu zinātnieki pierādīja to, ka holīna trūkuma rezultātā krasi krītas cilvēka intelektuālās spējas un smadzenes nevar „strādāt pilnā jaudā”. Eksperimenta laikā brīvprātīgo grupa 10 dienu laikā saņēma papildus 10 gr holīna dienā. Rezultāti parādīja to, ka šo cilvēku īstermiņa atmiņa ir krietni uzlabojusies.

   Turklāt pētījumi, kas tika veikti pavisam nesen, liecina, ka pārtikas produktu ar augstu holīna saturu tajos lietošana palīdz uzlabot atmiņas spējas.

 

Holīnam ir virkne pozitīvu funkciju, ko tas veic organismā:

 

 • holīns piedalās acetilholīna sintēzē, kas ir nepieciešams visas nervu sistēmas normālai darbībai;
 • holīns uztur šūnu membrānas veselas;
 • holīns ietilpst lecitīna sastāvā (lecitīns ir smadzeņu mielīna apvalku un nervu šķiedru pamatsastāvdaļa);
 • holīns veicina nervu sistēmas saslimšanu profilaksi;
 • holīns samazina aknu bojājumu risku hroniskā alkoholisma un hepatīta gadījumā;
 • holīns samazina holesterīna līmeni asinīs, tādējādi holīnam ir izteikta antisklerotiska darbība;
 • holīns potencē augšanas procesus;
 • holīns labvēlīgi ietekmē hemoglobīna sintēzi;
 • holīns piedalās fosfolipīdu sintēzē (fosfolipīdi ir svarīga šūnu membrānu sastāvdaļa). Visvairāk fosfolipīdu ir aknās un galvas smadzenēs;
 • holīns aktīvi piedalās tauku šķelšanas un vielmaiņas procesos;
 • holīns veicina bojāto aknu šūnu atjaunošanos; holīns nepieciešams aknām, lai varētu pārstrādāt taukus, ja trūkst holīna, aknās uzkrājas tauki;
 • holīns aizkavē žultsakmeņu veidošanas procesus;
 • holīns ir spējīgs normalizēt sirds ritmu un nostiprināt sirds muskuli;
 • holīnam ir svarīga funkcija cilvēka reproduktīvās funkcijas nodrošināšanā, tas ir, holīns pozitīvi ietekmē priekšdziedzera darbību un uzlabo spermatozoīdu kustīgumu.

 

 

Kad iestājas holīna trūkums organismā un pie kā tas noved?

 

   Bieži vien holīna trūkums organismā iestājas, kad cilvēks ierobežo holīnu saturošu produktu lietošanu uzturā. Visvairāk holīna ir tieši olas dzeltenumā, kā arī dzīvnieku aknās, nierēs, gaļā, sierā un biezpienā. No augu valsts produktiem ar holīnu bagātīgi ir spināti, tomāti, burkāni, kāposti, sojas pupas, zemesriekstu eļļa. Tomēr pirmajā vietā pēc holīna satura ir olas dzeltenums un liellopa aknas!

   Nepietiekoši lietojot holīnu saturošus produktus uzturā, rodas aizkaitināmība, nervu sistēmas pārslodes, var attīstīties caureja un gastrīts, paaugstinās asinsspiediens, pasliktinās aknu darbība, kā arī tiek aizkavēti augšanas procesi.

   Holīna trūkums organismā var attīstīties arī B12 vitamīna un folijskābes nepietiekošas uzņemšanas rezultātā.

 

Cik daudz holīna mums diennaktī nepieciešams?

 

   Pieaugušā cilvēka holīna diennakts deva ir 500 mg. Palielinātas holīna diennakts devas parasti lieto smagu fizisku pārslodžu un nervu sistēmas saslimšanu gadījumos. Vitamīnu B4 iesaka lietot intensīvas un ilgstošas sportošanas, nervu sistēmas novājēšanas, pastāvīga stresa gadījumos. Holīns pozitīvi ietekmē atmiņu (uzlabo atmiņas un koncentrēšanas spējas), to ārsti nozīmē kā papildus ārstēšanas līdzekli sekojošo slimību un simptomu gadījumos: kuņģa čūla, galvas reiboņi, paaugstināts holesterīna līmenis, sirds sāpes, ateroskleroze, paaugstināts asinspiediens, aknu ciroze.

   Kā zināms, jaundzimušā galvas smadzenes attīstās īpaši intensīvi, tādēļ šajā periodā ir tik vitāli svarīgi barot bērniņu ar mātes pienu, jo mātes pienā holīna saturs ir aptuveni vienāds ar pieaugušajam cilvēkam nepieciešamu holīna diennakts devu (500 mg). Pati daba cenšas pienācīgi aprūpēt cilvēku jau no pašas mazotnes!

   Bieži vien gādās, ka cilvēkam ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs un slikta atmiņa, viņš dzer dārgas zāles, bet problēmas būtība slēpjas holīna trūkumā organismā. Mūsdienās pat 40 gadus veci vīrieši un sievietes ar rūgtumu balsī saka, ka viņiem jau ir iestājusies „vecuma skleroze” un tas, kā arī nebūtu skumji, atbilst patiesībai: darbspējīga un reproduktīva cilvēka organismā holīna trūkuma rezultātā smadzeņu un nervu sistēmas šūnās sākas postošs process, kas līdzinās tam, kas notiek sirmu cilvēku organismā.

   Cilvēka smadzenēm un nervu sistēmai holīns ir svarīgs būvmateriāls, tāpēc grūtnieču un mazu bērnu ēdienkartē tam ir jābūt obligāti. Neaizmirstiet uzturā lietot olu dzeltenumus, kas satur proteīnus, minerālvielas, vitamīnus un pat 300 mg holīna!

   Latvijas vitamīnu tirgū nav tādu preparātu, kas saturētu holīnu, bet Jūs varat iegādāties lecitīnu saturošus līdzekļus un lietot tos kā holīna avotu. Lecitīns satur holīnu, savukārt holīns ir nepieciešams lecitīna sintēzei organismā. Tāpēc droši pabarojiet smadzeņu un nervu sistēmas šūnas ar lecitīnu un holīnu!

Novēlam Jums būt veseliem!

 

Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti