Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kas ir žults un kādēļ mums tā vajadzīga?

   Jau senos laikos cilvēki izmantoja dzīvnieku žulti, lai izmazgātu veļu. Izrādās, ka žults ļoti labi noņem tauku traipus no apģērba, jo tā ir lielisks tauku šķīdinātājs. Pat mūsdienās žulti pievieno dažiem mazgāšanas līdzekļiem kā sastāvdaļu, lai veiksmīgāk tiktu galā ar tauku traipiem uz apģērba. Taču kāda ir žults loma mūsu organismā? Par to šoreiz!

 

KAS IR ŽULTS?

 

   Žults ir staipīgs, dzidrs, brūngani dzeltens šķidrums. Žults smarža ir specifiska, ko varētu salīdzināt ar saimniecības ziepju smaržu. Pēc garšas žults ir rūgta. Žults sastāvā ietilpst pirmkārt žultsskābes, tāpēc žultij ir rūgta garša. Kā arī žultī ir nātrija un kālija joni, bilirubīns, kas piešķir žultij brūngani dzeltenu krāsu, olbaltumvielas, holesterīns, vārāmais sāls, daži metāli kā cinks, magnijs, varš.

 

KUR RODAS ŽULTS UN KĀDĒĻ MUMS TĀ VAJADZĪGA?

 

   Žults tiek izstrādāta aknās un koncentrēta žultspūslī. Kamēr cilvēks neēd, žults tiek uzglabāta žultspūslī, tikko sākas ēšanas process, žultspūslis samazinās izmēros, un žults tiek izsviesta divpadsmitpirkstu zarnā turpmākajai gremošanai. Kuņģī prevalē skāba vide, jo tā sieniņas izstrādā sālsskābi barības gremošanai. Žultij savukārt ir sārmaina reakcija, tādēļ varētu teikt, ka žults padara sārmainu kuņģī daļēji sagremotās barības vides reakciju, lai šī barība varētu tikt veiksmīgi līdz galam sašķelta tievajās zarnās. Pateicoties žults spējai emulģēt taukus, barības vielas var uzsūkties tievajās zarnās.

 

   Kuņģa sula nevar sašķelt taukus, bet žults ar šo funkciju lieliski tiek galā. Diennaktī cilvēka organismā veidojas 1000-1800 ml žults. Žults veidošanas process notiek nepārtraukti. Šo procesu intensificē pārtikas produkti, ko mēs lietojam uzturā. Ja žults izdalās nepietiekoši, tad tauki netiek sašķelti un tos sāk pārstrādāt kuņģa-zarnu trakta baktērijas. Tādējādi cilvēkam var parādīties sāpes kuņģī, vēdera uzpūšanās. Žultij ir svarīgas antibakteriālas īpašības, jo tā nomāc rūgšanas un pūšanas baktēriju vairošanos zarnu traktā. Žults arī palīdz izvadīt no organisma holesterīnu.

 

 

KAS STIMULĒ ŽULTS VEIDOŠANOS?

 

   Eksistē pārtikas produkti, kas stimulē žults atteci no žultspūšļa, lai sekmētu labu gremošanu. Šādi produkti ir augu eļļas – olīveļļa, kukurūzas eļļa, saulespuķu eļļa, zemesriekstu eļļa u.c.. Bagātīgi pievienojiet šīs eļļas salātiem un citiem ēdieniem. Tā saucamie žulti dzenošie produkti aizkavē žultsakmeņu veidošanos žultspūslī. Pie žulti dzenošajiem produktiem pieder arī selerijas, dilles, burkāni, tomāti, pilngraudu putraimi, klijas. Ļoti spēcīgi žultsdzenoši produkti ir melno rutku sula, kāpostu sula,  biešu sula un brūklenes.

 

   Pastāv arī ārstniecības augi, kas stimulē žults atteci. Tādas ir piparmētru lapu, mežrožu augļu, sausziedes ziedu tējas. Šo ārstniecības augu tējas var dzert tikai tad, ja žultvados un žultspūslī nav akmeņu, pretējā gadījumā var izprovocēt aknu koliku. Cilvēks var arī nezināt par viņa organismā notiekošajām pārmaiņām, tajā skaitā par akmeņiem žultspūslī. Tāpēc tieši ārstniecības augu tējas lietojiet tikai pēc konsultācijas ar ārstu.

 

   Normālai žults attecei nepieciešams lietot uzturā pietiekami daudz parasta ūdens (ne mazāk kā 1,5 l dienā), citādi var izraisīt žults stāzi žultpūslī. Arī pareizs ēšanas režīms normalizē žults izdalīšanos – jāēd bieži, bet mazām porcijām.

 

   Žultij ir liela loma cilvēka organisma veselīgas gremošanas nodrošināšanā, tāpēc ir tik svarīgi ievērot pareizo ēšanas režīmu!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti