Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Matu kopšanas ieteikumi

   Jebkuru sievieti laimīgu padara ne tikai harmonija ģimenē, panākumi darbā un miers dvēselē, bet arī skaistuma un veselības sajūta pašas ķermenī. Tikai no mums pašām ir atkarīgs, vai mūsu izskats būs veselīgs, skaists un sakopts, vai otrādi. Reti kuram cilvēkam ir no dabas doti kupli mati, jauneklīga āda, balti zobi visa mūža garumā. Parasti tikai jaunībā varam dzīvot bezrūpīgi, īpaši nepievēršot uzmanību sava izskata kopšanai un organisma veselības veicināšanai. Gadiem ejot, cita aiz citas parādās veselības problēmas, mēs novecojam un pamanām sava izskata pasliktināšanos. Arī mati ar vecumu mainās, kļūstot trauslāki. Šajā rakstā īpašu uzmanību pievērsīsim matu kopšanas un veselības veicināšanas iespējām. Pamēģināsim aptvert pēc iespējas plašākas iespējas, gan tautas medicīnas, gan mūsdienu kopšanas līdzekļu klāstu. Galvenais, lai būtu vēlēšanās kaut ko mainīt un uzlabot, tad atradīsies arī iespējas.

 

   Mata ķīmiskais sastāvs

 

Mata pamatsastāvdaļa ir olbaltumvielas,kas sastāda aptuveni 78%. Tātad galvenā mata pamatviela ir olbaltumviela - keratīns, kas sastāv no vairākām aminoskābēm. Aminoskābes mēs iegūstam ar pareizu un sabalansētu uzturu, tāpēc mata kvalitāte ir pilnīgi atkarīga no mūsu ēšanas paradumiem. Ēdot nekvalitatīvu un olbaltumvielām nabadzīgu ēdienu, mēs nevaram nodrošināt labu matu veselību un augšanu. Vēl mata sastāvā ietilpst arī ūdens, tauki un pigments.

 

Matu augšana notiek cikla veidā, tas nozīmē, ka, piemēram, viens mats izkrīt, viens ataug. Mēnesī mats izaug par 0,5-1,5 cm. Matu augšanas process ir ļoti individuāls, bet tika konstatēts, ka sievietēm mati aug ātrāk nekā vīriešiem. Uz vecumdienām (pēc 50 gadiem) matu augšana palēninās. Matu struktūra ir atkarīga no cilvēka  ādas struktūras. Ja cilvēkam ir plāna āda, tad mati ir smalkāki, biezās ādas pārstāvjiem ir arī rupjāki mati. Savukārt mata resnums ir atkarīgs no tā krāsas. Vislielākais mata diametrs ir rudiem matiem, bet vismazākais– blondiem matiem.

 

Mata krāsu nosaka dabīgais pigments – melanīns. Cilvēka matu krāsa ir ģenētiski ieprogrammēta, bet palielinoties vecumam, matu krāsa pakāpeniski kļūst tumšāka, vēlāk arī nosirmo. Gaišmatainie cilvēki nosirmo ātrāk par tumšmatainiem. Bieži vien pirmie sirmi matiņi sāk parādīties jau 35 gadu vecumā. Taču jāatzīmē, ka arī matu nosirmošana ir atkarīga no mūsu ģenētikas.

 

   Matu tipi

 

Tiek izdalīti sekojoši matu tipi: normāli, sausi, taukaini, un kombinētā tipa. Matu tips ir atkarīgs no tauku dziedzeru darbības aktivitātes. Ja tauku dziedzeri strādā aktīvi, tad mati ir taukaini. Tauku dziedzeru darbības rezultātā mati tiek dabīgā veidā ieeļļoti. Ietekmēt tauku dziedzeru darbību ir ļoti grūti, tāpēc viens no šīs problēmas risinājumiem būtu bieža matu mazgāšana ar atbilstošiem matu kopšanas līdzekļiem. Kombinētā tipa mati parasti ir sausi galos un taukaini pie saknēm. Šāda tipa matiem bieži vien tiek lietota nepareiza kosmētika un neatbilstoši šampūni, kas vēl vairāk pastiprina matu galu sausumu.

 

   Matu izkrišana

 

Parasti diennaktī izkrīt ap 50-100 matu. Tas notiek vienmērīgi nevis vienā galvas rajonā. Grūtniecības laikā mati izkrīt retāk, bet pēc dzemdībām matu izkrišanas process paātrinās. Sieviete zaudē daudz vairāk matu nekā parasti, jo organismā notiek hormonālās svārstības. Pakāpeniski matu izkrišanas process normalizējas, taču tas prasa laiku. Mati pastiprināti var krist dažādu faktoru rezultātā, piemēram, pēc galvas traumas, jebkuras pārslodzes un ilgstoša stresa, pārciestās slimības vai operācijas, organismahormonālā disbalansa dēļ. Matu izkrišana var palielināties to nepareizas vai nepietiekamas kopšanas rezultātā, vitamīniem un olbaltumvielām trūcīga uztura un vispārējās organisma imunitātes samazināšanās rezultāta. Jebkurā gadījumā, vispirms ir nepieciešams diagnosticēt problēmas iemeslu un tad piemeklēt atbilstošu tās risinājumu.

 

Matu pastiprinātas izkrišanas gadījumānepieciešams noskaidrot tās iemeslus. Parasti ir nepieciešama matu speciālista konsultācija, visticamāk analīžu nodošana, lai varētu uzzināt kopējo organisma veselības stāvokli. Ja organisma veselība ir sakārtota (nav nekādu saslimšanu, kas varētu provocēt pastiprinātu matu izkrišanu), bet mati turpina intensīvi izkrist, nepieciešams pilnveidot un uzlabot matu kopšanu, tas nozīmē, piesūcināt matus ar barojošām vielām un vitamīniem gan no iekšpuses, gan ārīgi. Bieži vien mati sāk pastiprināti izkrist, kad cilvēks ēd vienveidīgu, vitamīniem nabadzīgu pārtiku, ir pakļauts ilgstošām nervu un fiziskām pārslodzēm.

 

   Matu kopšanas pamatprincipi

 

Galvenā matu kopšanas stratēģija ir pareiza kopšanas līdzekļu izvēle, tas nozīmē, ka nepieciešams izvēlēties šampūnus, kondicionierus, maskas u.c., atbilstoši savam matu tipam. Svarīgi ir mazgāt matus tad, kad tie paliek taukaini un netīri. Nav pareizs apgalvojums, ka bieži mazgājot matus, tie paliek arvien taukaināki. Pēc atbilstošā šampūna lietošanas ieteicams uzlikt masku vai kondicionieri, ņemot vērā savu matu tipu. Vēlams matus žāvēt dabīgā veidā, nevis ar fēnu. Fēns ir jālieto tikai tad, kad steidzami nepieciešams tos izžāvēt vai ieveidot. Ķemmēt matus vēlams tikai tad, kad tie pēc mazgāšanas ir jau sausi, pretējā gadījumā mitri mati ir ļoti trausli un viegli traumējami. Bojātiem matiem, ko īpaši vajadzētu kopt un barot, speciālisti iesaka izvēlēties matu kopšanas līdzekļus, kas nesatur ķīmiskās vielas, bet tiek ražoti no dabīgajiem komponentiem.

 

   Matu veselības veicināšana

 

Ja Jūsu mati ir veseli un spodri, atliek tikai turpināt tos pareizi kopt. Taču reizēm, arī pie visrūpīgākās kopšanas,var redzēt, ka garumā augt mati īsti nevēlas. Kā vienu no biežākajiem matu palēninātās augšanas iemesliem var minēt nepietiekamu galvas ādas apasiņošanu, nepietiekamu asinsriti. Mati aug ātrāk tikai tad, kad galvas ādai tiek piegādāts liels asins daudzums. Asinsriti galvas ādā var veicināt, ik dienu veicot galvas masāžu. Galvas masāža veicina asins pieplūdi matu saknēm, tādējādi piegādājot tām visas nepieciešamās barības vielas, skābekli. Bieža matu ķemmēšana arī būs ideāla matu masāža. Protams, ir svarīgi, lai ķemme būtu atbilstoša, vislabāk izvēlēties ķemmi ar retākiem sariem.

 

   Speciālistu ieteikumi matu augšanas stimulēšanai un stiprināšanai

 

Intensīvai matu kopšanas kūrei speciālisti iesaka pārskatīt savu ēšanas režīmu un ēdienkarti. Tas nozīmē, ka jebkura veida badošanās vai stingra diēta ierobežo barības vielu nokļūšanu organismā, līdz ar to pasliktina arī matu sakņu barošanu un palēnina matu augšanu. Tātad, lai mati varētu pilnvērtīgi augt, ir pēc iespējas jāizvairās no pārāk stingrām diētām. Jo matiem ir vajadzīgi regulāri un sabalansēti vitamīni, aminoskābes, minerālvielas, kā arī taukvielas. Ēst pilnvērtīgu un sabalansētu pārtiku izdodas diezgan reti, tāpēc būtu lietderīgi lietot speciālos vitamīnu un minerālvielu kompleksus matiem, kā arī papildus zivju eļļu kapsulās. Zivju eļļa stimulē organisma kopējo imunitāti, aizsargā ādu un gļotādas, to droši var lietot gadiem ilgi bez pārtraukumiem. Ārīgi matu saknēm ir ieteicamas dažādas procedūras, piemēram, masāža, ārstniecības augu izvilkuma  ieziešana (nātres, bērza un māllēpes lapas, tīruma kosas laksti, apiņa augļkopas), kas normalizē matu folikulu vielmaiņu un stimulē to augšanu. Medicīniski pamatotas daudzveidīgas ārstēšanas metodes (darsonvalizācija, lāzerterapija), kā arī salīdzinoši jauna metode – mezoterapija matiem. Mezoterapija – nozīmē vitamīnu un minerālvielu, aminoskābju maisījumu tiešo ievadīšanu uz mata folikulām. Mezoterapija ir mikroinjekcijas visas galvas ādā vai konkrētā tās zonā, kas novērš matu izkrišanu. Mezoterapijas pilnīgāka efektivitāte ir sasniedzama pēc injekciju kursa veikšanas (5-15 procedūras). Mezoterapiju veic daudzos skaistumkopšanas salonos, pakalpojuma cenu diapazons ir atšķirīgs.*

 

Svarīgi vienmēr atcerēties, ka sals un saules tiešie stari arī bojā matus, tāpēc būtu lietderīgi parūpēties par galvassegu gan ziemas, gan vasaras laikā. Kā arī matu kopšanas speciālisti rekomendē censties nelietot karsto fēna režīmu matu žāvēšanai, izvairīties no biežas matu krāsošanas un ķīmiskajiem ilgviļņiem. Šobrīd ir plaši pieejamas dabīgās matu krāsošanas iespējas, piemēram, ar hennu (augu izcelsmes matu krāsa).

 

Neaizmirstiet regulāri atvēlēt kaut nedaudz laika tieši matu kopšanai, jo skaisti mati ir mūsu īstā rota!

 

* Papildus informāciju par mezoterapijas procedūras būtību un tās norisi varat noskaidrot pa tālruni 20228410. Bezmaksas konsultāciju sniedz skaistumkopšanas salona Šangri-la kosmētiķe Natālija.

 

   Rakstu sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti