Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kas tas ir – ARGANA?

   Šī Āfrikas koka latīniskais nosaukums ir Argania spinosa jeb dzelzskoks. Šo apbrīnojamo koku var atrast vienīgi Āfrikas Marokā, kur tas aug Atlasa kalnos. Argana koka mūža garums apmēram 150 – 200 gadi. Vēl pirms dažiem gadiem par šī koka eļļu ārpus Marokas faktiski tikpat kā nezināja.

Argana koka gaļīgie augļi ir lielāki par olīvām. Auglī ir kauliņš ar ļoti cietu čaumalu, kurā 2-3 kodoli, pēc formas atgādina mandeli. Eļļu iegūst ar aukstspiedes paņēmienu no argana augļa kodoliem. No 100 kg sēklu iegūst apmēram 1 – 2 litrus eļļas.

   Šodien dzelzskoks nodrošina marokāņu berberu cilts divu miljonu iedzīvotāju dzīvi, kuri argana koku sauc par dzīvības koku, jo no tā iegūst materiālus celtniecībai, kurināmo, uzturu cilvēkiem un mājlopiem, eļļu un zāles.

Argana koka augļi lielāki par olīvām un atgādina dzeltenas plūmes. Skarbajos tuksneša apstākļos šie koki ražo tikai vienreiz divos gados. Augļus savāc un saulē izžāvē. Berberu sievietes attīra kauliņus no mīkstuma un ar akmens palīdzību tos pārsit. Eļļu no kodoliem izspiež ar mehāniskas preses palīdzību.

Arganas eļļa ir viena no dārgākajām, retākajām un vērtīgākajām eļļām pasaulē, jo viss izgatavošanas process notiek ar rokām, un tas ir ļoti darbietilpīgs. Cenas ziņā to var salīdzināt ar trifelēm, austerēm un melnajiem ikriem. Vēl pirms dažiem gadiem par Arganas eļļu Eiropā bija ļoti maz informācijas.

   Dzelzs koka eļļas noslēpums

Argana koka eļļai jeb marokāņu „zelta šķidrumam” piemīt unikālas īpašības: visaugstākā vitamīnu E, F, A koncentrācija no visām augu eļļām, kuras stimulē šūnu atjaunošanos un aktivizē audu elpošanas procesus, veicinot skābekļa nonākšanu ādā.

Eļļa satur unikālu E vitamīna koncentrāciju, lieliski neitralizē brīvo radikāļu ietekmi un sargā ādu no apkārtējās vides kaitīgās iedarbības, tā ir labs dabīgs ultravioleto staru aizsargs. Brīvo radikāļu kaitīgā ietekme izpaužas kā organisma paātrināta novecošana, provocē iekaisuma procesus audos, kā arī nav pēdējā vietā onkoloģisko un imūnsistēmas slimību cēloņu rindā.

Eļļa satur augstu nepiesātināto taukskābju līmeni, ieskaitot linolēnskābi (Omega 6), kuras aizsargā un atjauno ādu. Nepiesātinātās taukskābes (linolēnskābe, linolskābe un arahidonskābe) ir neaizstājamās aminoskābes, jo organisms pats tos nesintezē, tās var uzņemt tikai no ārpuses. Šīs 3 dzīvībai svarīgās skābes apvienotas ar vienu kopīgu nosaukumu - vitamīns F. Tās ietilpst šūnu membrānu sastāvā un nepieciešamas kolagēna un elastāna sintēzē.

Aragona eļļa ir apbrīnojams un ideāls līdzeklis pret novecošanu. Dziļi mitrina, mīkstina un baro sejas un ķermeņa ādu. Eļļas lietošanas rezultātā ievērojami samazinās krunku dziļums, āda kļūst gludāka un elastīgāka.

Eļļa veicina strauju ādas iekaisuma mazināšanos, samazina ādas apsārtumu pēc saules apdeguma, atjauno ievainotu ādu, veicina ādas pigmentu un iekaisuma pazīmju likvidēšanu, sausumu un ādas lobīšanos.

Dažas minūtes pēc uzklāšanas ātri uzsūcas un padara ādu zīdainu, maigu, bet ne taukainu. Lieto arī bojātu matu atjaunošanai un nagu nostiprināšanai.

   Kā lietot Arganas eļļu?

Simtiem gadu berberu sievietes Arganas eļļu lieto aizsardzībai pret skarbo Āfrikas klimatu, - kā mitrinošu, atjaunojošu un nostiprinošu līdzekli. Arganas eļļu izmanto:

 • aizsargājošu, mitrinošu un reģenerējošu krēmu sastāvā;
 • līdzekļos, kuri veicina rētu, skrambu un apdegumu sadzīšanu;
 • līdzekļos ādas aizsardzībai pret UV starojumu, līdzekļos pēc sauļošanās, kā arī saules apdegumu ārstēšanai;
 • līdzekļos matu kopšanai, - atjauno spīdumu nespodriem, nedzīviem matiem;
 • līdzekļos trauslu nagu kopšanai;
 • kompleksajā terapijā pret nagu sēnītes bojājumiem;
 • dažādu ādas slimību ārstēšanai;
 • ļoti piemērota masāžām (vai atslābinošas vannas sagatavošanai).

   Lietošana

 • Sejai – uzklājiet dažus pilienus uz iepriekš notīrītas sejas ādas un ļaujiet iesūkties. Piemērota nostiprinošai sejas un ķermeņa masāžai. Kurss – 28 dienas.
 • Ķermenim – sasildiet eļļu plaukstās un ar masāžas kustībām uzklājiet ķermenim. Lietot 2-3 reizes nedēļā.
 • Matiem – saeļļo matus un atstāj matos uz 1 stundu, pēc tam izmazgā ar šampūnu. Ļoti sausiem un cietušiem matiem eļļu atstāj matos uz visu nakti. Piešķir spīdumu un nostiprina matus. Lietot 1-2 reizes nedēļā.
 • Nagiem – uz 15 minūtēm iegremdē rokas siltā vannītē, kura sagatavota vienādās daļās no Arganas eļļas un citronu sulas.

   Vairāk informācijas šeit

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti