Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Svīšana? 9 veidi, kā novērst svīšanu

   Kas var būt nepatīkamāks kā sviedru smaka? Vasarā šī problēma kļūst aktuālāka, un cīņā ar sviedru izdalīšanos sievietes kļūst gatavas uz visu: lieto dezodorantus un antiperspirantus, kurus reklamē kā līdzekļus, kuri pilnīgi atbrīvo no svīšanas sekām. Taču diemžēl, reizēm pat kosmētika nespēj palīdzēt – ja cilvēks slimo ar hiperhidrozi. Par to, ko nozīmē šī saslimšana un kā to ārstēt, stāsta sieviešu žurnāls Just Lady.

Svīšana cilvēkam raksturīga. Istabas temperatūrā mums diennaktī izdalās apmēram puslitrs sviedru, bet karstā laikā un sevišķi ar vienlaicīgu fizisku slodzi, mēs svīstam desmitiem reižu stiprāk.

Šī īpatnība reizēm sagādā daudz nepatīkamu brīžu. Tajā pašā laikā, kad esam saaukstējušies, mēs tinamies segās un dzeram aveņu tēju, lai svīstu!

Kas tā tāda – hiperhidroze? Kādos gadījumos ieteicams svīst, bet kādos gadījumos tas jāuztver kā brīdinājuma simptoms? Mēģināsim noskaidrot…

   Hiperhidrozes veidi

Hiperhidroze – pastiprināta sviedru izdalīšanās.

Normāli sviedru izdalīšanās pastiprinās karstā laikā, fiziskas slodzes laikā vai drudža laikā. Pastiprināta sviedru izdalīšanās var sākties reflektoriski, emocionālu pārdzīvojumu, sāpju brīžos, lietojot karstu vai pikantu ēdienu, alkoholu vai noteiktas ķīmiskas vielas.

Jāņem vērā, ka arī sintētiska materiāla stingri pieguļoša apģērba un apavu valkāšana, uzturēšanās smacīgās telpās ar paaugstinātu gaisa mitrumu, neatbilstošs šķidruma uzņemšanas režīms noved pie pastiprinātas svīšanas. Tā ir fizioloģiska hiperhidroze, organisma aizsargfunkcija pret pārkaršanu.

Patoloģiska hiperhidroze – tā ir neadekvāta svīšana, kuru nosaka vairāki neiroendokrīni traucējumi, kuri rodas neatkarīgi no temperatūras ietekmes uz organismu.

Šajā gadījumā sviedru izdalīšanās var palielināties tikai uz atsevišķām ķermeņa daļām: uz sejas, plaukstām, padusēs, uz pēdu apakšām. Tādu hiperhidrozi sauc par lokālu (vietējo). Bez lokālas eksistē arī vispārēja (ģeneralizēta) hiperhidroze, kad svīst viss ķermenis.

Visbiežāk patoloģiska hiperhidroze kļūst par simptomu dažādām slimībām. Tas ir, pastiprināta svīšana ir tikai galvenās slimības sekas. Kad izārstē slimību – beidzas arī svīšana. Tā ir sekundāra hiperhidroze.

Taču sastopama arī primārā hiperhidroze. Tā ir pastiprināta svīšana bez redzama iemesla.

Jā, tagad saprotams, ka mitras plaukstas satikšanās brīdī – tas ir normāli un reizēm pat romantiski, bet mitri plankumi padusēs karstā laikā – kaut arī nepatīkami, tomēr dabiski.

Ko darīt, ja jūs pārāk svīstat par spīti visiem fizioloģijas noteikumiem un likumiem? Kā noskaidrot cēloni un kur griezties pēc palīdzības?

   Saslimšanas cēloņi

Vispirms apskatīsim pamatstāvokļus, kad veidojas sekundāra hiperhidroze. Tieši šīm slimībām vispirms pievērsīs uzmanību ārsts terapeits, pie kura griezīsieties pēc palīdzības.

 1. Endokrīnās slimības un stāvokļi: vairogdziedzera pastiprināta funkcija (hipertireoze), feohromocitoma, cukura diabēts, akromegālija, klimakss u.c.
 2. Nervu sistēmas un psihoemocionālās sfēras patoloģija: veģetatīvā distonija, panisku uzbrukumu lēkmes, fobijas, parkinsona slimība, polineiropātija, insults u.c.
 3. Infekcijas slimības: tuberkuloze, malārija, bruceloze, helmintoze, sepse, AIDs u.c.
 4. Sirds asinsvadu slimības: sirds išēmiskā slimība, hipertonija u.c.
 5. Nieru slimības.
 6. Audzēji.
 7. Ģenētiskas slimības.
 8. Arī alkoholisms, narkotiku iedarbība, saindēšanās ar sēnēm, fosfora organiskiem savienojumiem u.c.

Kā jūs redzat, saraksts ir garš, bet tas vienalga neietver visus iespējamos pastiprinātas svīšanas cēloņus.

Parasti sekundāras svīšanas gadījumā svīst viss ķermenis neatkarīgi no diennakts laika, saglabājas stingra saistība ar pamatslimības aktivitāti, un, atkarībā no atveseļošanās pakāpes, arī svīšana samazinās.

Lai atrastu hiperhidrozes cēloni, jums piedāvās standarta izmeklēšanu, kura ietver laboratorisku un instrumentālu diagnostiku. Iespējams, jums nāksies apmeklēt speciālistus – endokrinologu, neirologu, ginekologu, onkologu, infekciju slimību speciālistu u.c.

Tajā gadījumā, ja izmeklēšana nenoskaidro svīšanas attīstības cēloni, runā par primāro hiperhidrozi kā pastāvīgu slimību.

Primārai hiperhidrozei biežāk raksturīga lokāla svīšana. Pacienti sūdzas par stipru sejas, plaukstu, pēdu un padušu svīšanu.

Sviedri straumītēm tek pa ādu, to kairina, veicina infekcijas rašanos, sēnīšu slimību attīstību. Cilvēkiem sākas nopietnas fiziskas un sociālas problēmas, strauji pazeminās dzīves līmenis.

Reizēm primāro hiperhidrozi manto iedzimtības ceļā un tai piemīt ģimenes raksturs. Biežāk vērojama simetrija un naktīs nesvīst.

   Kā nosaka hiperhidrozi?

Hiperhidrozes novērtēšanai piedāvā milzīgu daudzumu metodiku. Vairumam no tām diagnostikā nav praktiskas nozīmes, tās izmanto vienīgi zinātniskos pētījumos, gatavojoties ķirurģiskai operācijai un veiktās ārstēšanas efektivitātes apstiprināšanai.

Šīs metodikas var apvienot ķermeņa masas zuduma noteikšanai noteiktos laika intervālos, sviedru absorbcijai speciālās kamerās. Izmanto elektromagnētiskas metodes, kuras pamatojas uz ādas pretestības mainīšanos sviedru izdalīšanās laikā.

Izmanto dažādu vielu īpašību mainīt krāsu, savienojoties ar sviedriem, kas ļauj kvalitatīvi noteikt hiperhidrozes zonas.

Eksistē provokatīvi testi ar dažādu vielu ievadīšanu, kuras stimulē vai nomāc sviedru izdalīšanos.

   Un tā – diagnoze skaidra. Kā varam atbrīvoties no šīs kaites?

   Hiperhidrozes ārstēšana

Diemžēl, neskatoties uz to, ka mūsdienu medicīna piedāvā daudz problēmas risinājumu, atbilde uz šo jautājumu ir prozaiska. Hiperhidrozi var izārstēt, bet…

Pirmkārt, hiperhidrozes ārstēšanas process ir ilgstošs. Rodas nepieciešamība pēc atkārtota kursa.

Otrkārt, esiet gatavi izdot zināmu naudas summu.

Treškārt, ārsti nevar vienoties par prioritāru ārstēšanas veidu. Pastāvīgi tiek apstrīdēta dažādu metožu priekšrocība. Šodien vēl nav pietiekami nopietnas datu bāzes par ārstēšanas rezultātiem.

Un secinājumus par vienas vai otras metodes priekšrocību galvenokārt nākas izdarīt pamatojoties uz literāriem tēliem, privātiem pētījumiem un monogrāfijām. Acīmredzams, ka optimāla ārstēšanas veida atrašana – nākotnes uzdevums.

Un tā, cilvēks, kurš cieš no hiperhidrozes, izrādās nonācis ārkārtīgi grūtā stāvoklī, viņš ir spiests visaktīvākajā veidā piedalīties ārstēšanas veida izvēlē. Mēģināsim salikt pa plauktiņiem galvenās medicīniskās metodes un ieteikumus, apsvērt to efektivitāti, drošību, kosmētisko aspektu un izmaksas.

 1. Diēta - nepieciešams izslēgt no ēdienkartes uzturu, kurš satur kofeīnu un teobromīnu – vielas, kuras stimulē svīšanu. Šādi produkti: tēja, kafija, kakao, šokolāde, kola u.c.
 2. Higiēnas noteikumu ievērošana - vēlams divreiz dienā lietot dušu. Jāvalkā ērts dabisko vai mākslīgo (sintētisko) šķiedru apģērbs, kurš netraucē kustībām, ērti ādas apavi. Nepērciet sintētisku apģērbu!
 3. Alumīnija hlorīda lietošana katru dienu - parasto dezodorantu, antiperspirantu vietā ieteicams lietot tādus kā „Drisols”, „Odoban” un „Maksims”. Šo preparātu lietošana ievērojami samazina sviedru izdalīšanos. Taču diemžēl daudzos gadījumos iekaist āda un preparāta lietošana jāpārtrauc. Vidēji tāda antiperspiranta cena apmēram Ls 12.
 4. Dažāda veida elektroforēze - tajā skaitā ar „Drionik” aparatūru. Seansi notiek reizi nedēļā, efekts parasti ļoti labs, iestājas pēc 8-9 seansiem. Var rasties apdegumi, ādas iekaisumi, apsārtumi un nieze. Nepieciešams atkārtot ārstēšanas kursu vairākas reizes.
 5. Medikamentu lietošana - atropīns, propranolols, klonopins, prozaks u.c. Ārstēšana ar efektīvām preparātu devām bieži sagādā sausumu mutē, miegainību, redzes traucējumus, glaukomas attīstību, nelabu dūšu, vemšanu, tahikardiju u.c.
 6. Botulotoksīna A injekcijas - dod labu un stabilu rezultātu padušu hiperhidrozes gadījumā. Taču prasa atkārtot preparāta injekcijas pēc katriem 6-8 mēnešiem. Vienas injekcijas cena ir pāri 200 Ls.
 7. Dažādi simpatektomijas veidi - operācijas būtība ir nervu, kuri inervē sviedru dziedzerus, pārgriešana (neatgriezeniskā simpatektomija) vai saspiešana (atgriezeniskā simpatektomija). Īpaši efektīva metode, attiecībā uz padušu un plaukstu vienlaicīgu hiperhidrozi. Uzlabojumu novēro 40-80% pacientiem. Efekts saglabājas vairākus gadus. Blakusparādības: kompensatoriska svīšana, svīšana dušas lietošanas laikā, smagi plakstiņi, aritmija u.c.
 8. Dažādi paduses kiretāžas veidi - tā ir ādas slāņa izkasīšana no iekšpuses caur nelielu iegriezumu. Nedrīkst izdarīt izolētas padušu hiperhidrozes gadījumā. Vairumam pacientu sviedru izdalīšanās beidzas vai ievērojami samazinās. Pēc laika sviedru izdalīšanās var atjaunoties (pēc 6 mēnešiem). Komplikācijas: rētu izmaiņas, padušu ādas nekroze (atmiršana), nepietiekama izkasīšana.
 9. Ādas gabaliņa izgriešana svīšanas zonā - izmanto padušu svīšanas gadījumā. Dod simtprocentīgu rezultātu, kad ādu izgriež lielākā platībā. Taču šī iejaukšanās var sagādāt rupjus rētaudus un roku kustību ierobežojumus.

   Noslēgums

Statistika liecina, ka ar hiperhidrozi slimo apmēram 1% pasaules iedzīvotāju, pasaules nomenklatūrā šī slimība apzīmēta ar kodu 780.8.

Tajā pašā laikā Zviedrijā un Lielbritānijā izdevumus hiperhidrozes ārstēšanai sedz medicīniskā veselības apdrošināšana. Vairums valstu hiperhidrozi neuzskata par atsevišķu patoloģiju.

Neskatoties uz to, pēdējos gados notiek jaunu diagnostikas veidu un pastiprinātas svīšanas ārstēšanas veidu izstrāde. Medicīna nestāv uz vietas, un, iespējams, pavisam drīz optimāla ārstēšanas veida meklējumi vainagosies ar panākumiem!

Avots: justlady.ru, Natālija Dolgopolova, ārsts-terapeits

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti