Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Grūtniecības iestāšanās pēc kontraceptīvu lietošanas

   Izrādās, ka vairumam jaunu sieviešu, kuras vēlāk, nevis tagad grib kļūt par mātēm, par ideālu izvēli kļūst kontracepcija tablešu veidā. Svarīgi, lai šīs zāles būtu nekaitīgas. Vēlams, lai preparāts nesamazinātu darbaspējas, nekavētu nervu reakcijas (sevišķi tām, kuras nodarbojas ar sportu un vada auto), nenomāc imunitāti, nepalielina svaru u.c. No otras puses, visi eksperimenti par pārtraukta dzimumakta vai „bīstamo dienu kalendāra” un prezervatīva lietošanu var neattaisnot cerības, jo spermas „dzīvīgums” var izrādīties augsts, ovulācija var sākties ātrāk par aprēķināto laiku, bet prezervatīvs saplīst.

Pareizu kontracepcijas preparāta izvēli var izdarīt tikai ārsts. Parasti tie ir moderni preparāti ar mazu hormonu devu, kuri pilnīgi nenomāc folikulu veidošanos. Dzemdes dobums vienlaicīgi kļūst nepiemērots, lai tur varētu nostiprināties auglis. Orālie kontracepcijas līdzekļi (OKL) tiešā veidā ietekmē olvadus – pastiprina to caurlaidību, kas noved pie apaugļotās šūnas spontānas izmešanas efekta. Ne mazāk tiek ietekmēta arī gļotāda cervikālajā kanālā, kas apgrūtina spermatozoīdu pārvietošanos. Šo preparātu ir daudz (Cilest, Mikrogenon, Logest u.c.) – kurus rietumos iesaka lietot bez pārtraukuma un ilgstoši. Jā, taisnība, tikai viens bet!

Ļoti daudz atkarīgs no OKL lietošanas ilguma, turklāt šis rādītājs ir ļoti individuāls un dažādām sievietēm var svārstīties no dažiem mēnešiem līdz dažiem gadiem. Runa ir par zināmu organisma pierašanu pie hormonu uzņemšanas no ārpuses un organisma hormonu izstrādes samazināšanos.

Tāpat notiek arī, lietojot OKL. Vidējai statistiskai sievietei pēc 3-6 mēnešu kontraceptīvu kursa, to pārtraucot, izredzes uz grūtniecību nesamazinās, bet tablešu lietošana 3-5 gadus nepārtraukti var novest pie reproduktīvās sistēmas darbības nomākšanas un gala rezultātā pie neauglības problēmu risināšanas. Sakarā ar to mūsdienu rekomendācijas par orālas kontracepcijas līdzekļu lietošanu paredz 3 mēnešu pārtraukumu pēc gada lietošanas. Bieži vien sievietes pašas sev izvēlas preparātus un neievēro pārtraukuma periodus.

Tomēr daudzas sievietes līdz šim domā, ka, tiklīdz viņas ir pārtraukušas OKL ilgstošu lietošanu, uzreiz ir jāiestājas grūtniecībai. Patiesībā, ja sievietes vecums sniedzas pāri 22-23 gadiem, pēc vairāku gadu nepārtrauktas hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu lietošanas viņas reproduktīvās sistēmas normālas funkcionēšanas atjaunošanās var prasīt vairāk kā gadu, bet pēc 30 gadiem būs nepieciešami līdz divi gadi.

Pēc 2 – 3 cikliem, kuri nevainagojas ar grūtniecību, sievietes sāk uztraukties, bet tas ir tikai vidējais laiks, lai atjaunotos parastais ovulācijas cikls, un viņām ir iespēja pakāpeniski atgriezties pie bijušās auglības līmeņa, nesākot ovulācijas stimulēšanu un reprodukcijas palīgmetožu izmantošanu.

Gadījumā, ja grūtniecības iestāšanās laiks kļuvis aktuāls pēc 30 gadiem, pasīvas gaidīšanas laiks var saskanēt ar olšūnu skaita samazināšanās dabisko procesu. Nākošajā 5 gadu periodā, tuvojoties 35 gadiem, vairumam sieviešu sākas olšūnu novecošana.

Nobeigumā var teikt, ka ilgstoša OKL lietošana ir risks, jo nomāc apaugļošanās spēju, īpaši tas attiecas uz sievietēm pēc 30 gadiem. Izvēle katrā ziņā ir – nogaidīt gadu un, ja neiestājas grūtniecība, griezties pēc palīdzības pie neauglības ārstēšanas speciālistiem.

Avots: runets

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti