Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kuņģa dedzināšana, gastrīts un čūla – ko darīt?

   Kuņģa dedzināšana – daudziem droši vien ir pazīstama šī sajūta. Daudzi, iespējams, regulāri cīnās ar šo kaiti, lietojot dažādus medikamentus. Par ko var liecināt dedzinošas sāpes kuņģī un kādēļ tās rodas?

Kuņģa dedzināšana var liecināt par jau esošo gastrītu un kuņģa čūlas vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas attīstību. Kuņģa dedzināšana liecina par to, ka cilvēkam ir bojāta kuņģa sieniņa, pastāv gļotādas iekaisums (gastrīts) un kuņģa sieniņai nav kvalitatīvas aizsargkārtas, kas var pasargāt kuņģa sieniņu no kuņģa sulas sastāvā esošas sālskābes. Sālskābe, kas ir kuņģa sulas galvenā sastāvdaļa, bojā kuņga sieniņas, ievaino tās, kā rezultātā rodas čūliņas (attīstās kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla). Viss tas kopumā cilvēkam izraisa dedzinošas sāpes, kas var liecināt par gastrītu, kuņģa čūlu vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlu.

   Kuņģa un zarnu trakta gļotādas nozīme

Cilvēka kuņģa-zarnu trakts visa tā garumā ir izklāts ar gļotādu, kas ir galvenais aizsargfaktors pret kuņģa sulas un gremošanas sulu iedarbību. Ja kuņģa un zarnu trakta gļotāda ir bojāta un tās atjaunošanās ir slikta, ir apgrūtināta gļotvielu izdalīšanās, tad gļotāda nespēj kvalitatīvi veikt savu aizsargfunkciju un cilvēkam sāk attīstīties dažādas kuņģa-zarnu trakta saslimšanas.

   Gastrīts

Daudzi ir dzirdējuši par tādu slimību un daudzi droši vien zina, kas tas ir un ar kādiem nepatīkamiem simptomiem un sekām tā var būt. Gastrīts ir kuņģa gļotādas iekaisums, kas bieži vien var izpausties ar dedzināšanu un dedzinošām sāpēm kuņģa apvidū. Gastrīts bieži vien attīstās nepareizas un neregulāras ēšanas rezultātā.

   Kuņģa čūla

Cilvēkiem, kam ir bijis gastrīts un it sevišķi bez simptomiem (mēdz būt arī tāds), var attīstīties kuņģa čūla vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla. Čūlas gadījumā raksturīgs tas, ka ir bojāta gļotāda un ir kuņģa sieniņas vai zarnas sieniņas ievainojumi (čūliņas). Čūlas var būt vairākas. Čūla var perforēt (plīst) un izraisīt iekšējo asiņošanu, nerunājot jau par sāpēm, ko izjūt cilvēki, kam ir aktīva kuņģa čūla. Kuņģa čūlas gadījumā ārstēšana jau ir ļoti nopietna – ne tikai medikamentoza, bet arī ķirurģiskā un obligāti ir jāievēro stingras diētas režīms.

   Kā rodas dedzināšana?

Galvenais vaininieks, kas izraisa dedzināšanu kuņģī, ir sālskābe, kas ietilpst kuņģa sulas sastāvā. Ja cilvēks nepareizi un neregulāri ēd, tiek traucēta normāla gļotvielu izdalīšanās kuņģī un gļotādas veidošanās. Rezultātā kuņģa sieniņām nav aizsargslāņa, kas varētu pasargāt no agresīvas sālskābes iedarbības. Savukārt sālskābe, kādā koncentrācijā tā nebūtu, ir un paliek skābe, kas ļoti negatīvi ietekmē kuņģa sieniņas – tā sāk bojāt kuņģa sieniņas un attīstīt erozijas vai čūliņas. Ja šeit tiek pievienoti vēl produkti, kas veicina kuņģa skābuma paaugstināšanos – skābas sulas, gāzētie dzērieni, kafijas dzeršana tukšā dūšā, asi un marinēti produkti, trekni, cepti un kūpināti produkti un alkohols – tad dedzinošas sāpes vēl vairāk pastiprinās un ātrāk attīstās kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūla. Šajos gadījumos cilvēks bieži vien ķeras pie skābes neitralizējošiem medikamentiem vai kuņģa skābuma mazinošiem preparātiem. Bet problēmas būtība paliek neatrisināta, ar šiem līdzekļiem tiek mazināti tikai simptomi.

   Nepareizas diētas ietekme

Gastrīta un čūlas attīstībai ļoti liela nozīme ir diētai. Reti kāds var lepoties ar to, ka ēd 3-4 reizes dienā, pareizi un sabalansēti. Daudzi šodien ēd tā saucamo „fast food”, daudzi ēd reizi dienā un uzreiz dienas devu vienā piegājienā. Kafija tukšā dūšā, asi un marinēti produkti lielā daudzumā, alkohols ļoti negatīvi iespaido kuņģi un var radīt dedzinošas sāpes un veicināt kuņģa čūlas attīstību. Ja cilvēks neēd regulāri un sabalansēti, viņam tiek traucēta normāla gļotvielu izdalīšanās kuņģī, kas ir galvenā aizsardzībā pret agresīvo sālskābes iedarbību, un kuņģa sieniņas tiek pakļautas kuņģa sulas iedarbībai, kā rezultātā tas noved pie dedzinošas sajūtas.

   Stresa sekas

Stresam arī ir ļoti negatīva ietekme uz kuņģa-zarnu traktu. Stress grauj cilvēka nervu sistēmu, daudziem tas atspoguļojas ar noteiktām kuņģa-zarnu trakta slimībām – ar gastrītu un kuņģa čūlas attīstību, zarnu trakta darbības traucējumiem. Stress izjauc apetīti, kas laika gaitā var novest pie gastrīta attīstības.

   Helikobaktērija

Atnākot pie ārsta ar simptomiem, kas liecina par gastrītu vai kuņģa čūlu, ārsts var uztaisīt arī testu uz helikobaktērijām (Helicobacter pylori). Helikobaktērija ir mikroorganisms, kas dzīvo mūsu kuņģī un pie noteiktiem apstākļiem (nepareiza diēta un neregulāra ēšana, stresi) aktivizējas un veicina kuņģa čūlu vai eroziju (gļotādas un kuņģa sieniņu bojājumus) veidošanos. Tāpēc ir svarīgi noteikt arī Helikobaktērijas esamību kuņģī, lai veiktu cīņu arī ar šo baktēriju.

   Dažu medikamentu blakusefekts

Daudzi cilvēki savā dzīvē lieto pretsāpju medikamentus, bet šī preparātu grupa ir bīstama ar to, ka ilgstoši lietojot, var attīstīties gastrīts vai kuņģa čūla. Šie medikamenti mazina gļotvielu izdalīšanos kuņģī un gļotādas veidošanos un mazina kuņģa-zarnu trakta aizsargkārtu. Tas viss var novest pie ļoti nepatīkamām sekām. Visbiežāk tādas problēmas rada pretsāpju medikamenti, kam sastāvā ir diklofenāks, ibuprofēns, indometacīns, aspirīns. Ilgstošā šo medikamentu lietošana var attīstīt kuņģa čūlu. Pie tādiem medikamentiem pieder arī glikokortikoīdu ilgstoša lietošana, ko izmanto artrītu terapijā. Tāpēc uzmanīgi ir jālieto šie zāļu līdzekļi. Protams, ja slimības vēsturē ir kuņģa čūla un ir bijušās komplikācijas (sarežģījumi – čūlas perforācija jeb plīsums un iekšējā asiņošana), tad šie medikamenti ir kontrindicēti lietošanai.

   Ko lietot?

Kāda ir zāļu izvēle un kādas zāles lietot kuņģa slimniekiem? Kādi preparāti palīdz un kādā veidā? Kāda nozīme ir diētai? Kā uzlabot sava kuņģa veselību?

   Diēta

Par cik pie dedzināšanas kuņģī un gastrīta cilvēku pārsvarā noved diēta, tad pirmais, kas būtu jāveic, ir diētas korekcija. Cilvēkam ir ieteicams uzsākt ievērot saudzīgu ēšanas režīmu, uzturā lietot vārītus produktus cepto produktu vietā. Jāizvairās no kafijas, alkohola, marinētiem un asiem produktiem. Palasīt par rekomendējamo diētu var šajā rakstā.

   Antacīdie līdzekļi

Pirmais, pie kā ķeras cilvēki, kam ir dedzinošas sāpes, ir skābi neitralizējošie preparāti jeb antacīdie līdzekļi. Savā pamatā tie satur vielu, kas neitralizē sālskābi, pārvērš to sāls veidā un skābe vairs nevarēs iedarboties uz kuņģa sieniņām. Pie tādiem preparātiem pieder Almagel, Rennie, Maalox. Šī preparātu grupa ir tā saucamā „ātrā palīdzība” pie dedzināšanas.

   Kuņģa skābuma mazinošie preparāti

Ja cilvēks jau ilgi mocās ar dedzināšanu kuņģī, tad viņš jau griežas pie ārsta pēc palīdzības. Ārsti tādiem pacientiem var nozīmēt tādus preparātus, kuri satur omeprazolu, ranitidīnu vai citu medikamentu. Šie preparāti mazina sālskābes izdalīšanos kuņģī, rezultātā mazina kuņģa skābumu un agresīvo sālskābes iedarbību uz kuņģa sieniņu. Lietojot regulāri šos preparātus, cilvēkam kuņģī tiek pazemināts kuņģa skābums un sūdzības par dedzināšanu mazinās vai izzūd. Viss būtu labi, ja daudziem, kas atmet šo medikamentu lietošanu, izejot kursu, problēmas neatjaunotos. Tas liecina par to, ka kuņģa gļotādas un sieniņu izveseļošanās nenotiek un problēma joprojām pastāv. Lai kuņģis spētu atveseļoties, tam nepieciešami apstākļi, lai sadziedētu un līdzekļi, kas veicinātu kuņģa sieniņas sadziedēšanu. Diētai šajā gadījumā arī ir ļoti liela nozīme.

Vēl viena problēma ar šo preparātu grupu, ir tas, ka ja cilvēks lieto paralēli kalcija preparātus, tad ir jāizvēlas tie kalcija preparāti, kas spēj uzsūkties arī pie pazemināta kuņģa skābuma (kalcija citrātu saturošie kalcija preparāti), jo tradicionālie kalcija preparāti, kas satur kalcija karbonātu, nespēj uzsūkties pie pazemināta kuņģa skābuma. Kalcija citrātu satur KalcijsDepo un Calcemin preparāti. Tie spēj uzsūkties arī pie pazemināta kuņģa skābuma. Vairāk palasiet šeit.

   Gļotādas un kuņģa sieniņu dzīšanu veicinošie līdzekļi 

Ja cilvēks sūdzas par tādiem simptomiem, kas liecina par gastrītu un kuņģa čūlu, viņam noteikti ir jālieto preparāti, kas veicina dzīšanas procesus kuņģa sieniņās, gļotādas atjaunošanu un kuņģa atveseļošanu. Pie tādiem preparātiem pieder Fitesten, kas ir dabisks līdzeklis, satur priežu skuju biezo ekstraktu un ļoti labi palīdz sadziedēt kuņģa gļotādu un bojātas kuņģa vai zarnu trakta sieniņas. Fitesten veicina gļotvielu izdalīšanos, kas ir nepieciešams normālai kuņģa aizsargkārtas veidošanai, uzlabo mikrocirkulāciju bojātās vietās un paātrina dzīšanas procesus kuņģī. Kuņģa čūlas gadījumā var lietot arī smiltsērkšķu eļļu.

   Antibiotikas

Ja cilvēks ir uztaisījis Helikobaktērijas testu un tas bija pozitīvs, tad ārsts nozīmē arī antibakteriālo terapiju šīs baktērijas izkaušanai. Parasti antibakteriālo līdzekļu kombinācijā ietilpst amoksicilīns, metronidazols, klaritromicīns. Attiecīgo kombināciju Jums nozīmēs tikai ārsts. Ja ārsts ir nozīmējis antibakteriālo terapiju, neaizmirstiet arī par probiotiku paralēlu lietošanu, lai samazinātu antibiotiku lietošanas negatīvas sekas uz organismu. Vairāk par šo palasiet šeit.

Ja Jūs novērojat nepatīkamus gastrīta simptomus, vēlams negaidīt, ka pāries pats par sevi, labāk atrādīties ārstam, izmeklēties un saņemt atbilstošu terapiju, papildinot to ar diētas korekciju. Šādi Jūs ātrāk panāksiet terapijas rezultātu un neļausiet sabojāt kuņģa-zarnu traktu par agri.

   Saudzējiet sevi!

   Jūsu Zalesinfo

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti