Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Veselīga ēšana ne vienmēr ir veselīga

   Uzmācīgs stāvoklis, kad sākas fiksācija uz „pareizu ēšanu”, izplatās arvien vairāk. Šo stāvokli sauc par ortoreksiju, tas sagādā ēšanas traucējumus, apgrūtina privātas attiecības un veido sabiedrisku izolāciju. Pieaugošais pacientu skaits, kuri cieš no šīs problēmas, prasa īpašu uzmanību.

Eksperti apgalvo, ka cilvēkiem, kurus pārņem uzmācīga ideja par veselīgu ēšanu, visbiežāk vidējais vecums ir ap 30 gadiem, viņi pieder vidējam sabiedrības slānim, un viņiem ir laba izglītība. Šis stāvoklis vienādā mērā skar vīriešus un sievietes, un tiek aprakstīts kā „fiksācija uz pareizu ēšanu”.

„Es noteikti saskaros ar lielāku skaitu ortoreksiķu (ortoreksija – veselīgas ēšanas psihoze), nekā pirms dažiem gadiem”, - saka Ursula Fillot, Britu diētiskās asociācijas psihiatrijas grupas vadītāja. Dina Džeida (Deanne Jade), ar ēšanu saistītu problēmu nacionālā centra dibinātāja papildina: „Pastāv ievērojama atšķirība starp tiem, kuri kontrolē savu ēšanu un tiem, kuri cieš no ortoreksijas. Es visu laiku saskaros ar cilvēkiem, kuri nezina, ka viņiem ir ortoreksijas problēma. Es viņus satieku savā praksē, arī kolēģu un draugu vidū.”

Šo stāvokli 1997.g formulēja un aprakstīja doktors Stivens Bratmans (Steven Bratman). Tas raksturīgs ar stingriem ēšanas noteikumiem, kuri pilnīgi izslēdz cukuru, sāli, kofeīnu, alkoholu, balto miltu izstrādājumus, raugu, soju un piena produktus. Tiek noraidīti „sliktie” produkti, kuriem bijis kontakts ar herbicīdiem, pesticīdiem un mākslīgas krāsvielas saturošie. Šādas uztura un psihes īpatnības veicina gremošanas traucējumus, traucē attiecībām un sabiedriskajiem kontaktiem. Traucējumi papildinās ar augstprātīgu attieksmi pret citiem cilvēkiem, kuru ēšanas tradīcijas atšķiras. Ortoreksija – tas ir fenomens, kurš pieņemas spēkā un prasa īpašu uzmanību.

Avots: health-ua.org

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti