Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kāpēc baktērijas izturīgas pret antibiotikām?

   Sīka molekula, kura satur tikai vienu skābekļa un vienu slāpekļa atomu, palīdz slimību izraisītājiem pretoties antibiotikām, apgalvo ASV zinātnieki. Darba rezultāti liecina, ka ar laiku zinātnieki varēs piedāvāt ārstēšanai slāpekļa sintēzes oksīdus, kuri producēs fermentus baktērijās un cilvēkos, un tādā veidā rezistentās pret ārstēšanu ar antibiotikām baktērijas padarīs pret lietošanā esošajiem preparātiem jūtīgākas.

Ņujorkas Universitātes bioķīmijas profesora Jevgēnija Nadlera (Evgeny Nudler) vadībā izdarītie pētījumi liecina par to, ka slāpekļa oksīds (NO) var samazināt antibiotiku iedarbību uz baktērijām un palīdzēt tām neitralizēt daudzus antibakteriālus preparātus. „Radīt jaunas zāles cīņai ar rezistentām pret antibiotikām baktērijām ir ļoti grūti. Tas ir dārgs un pat bīstams process. Mūsu gadījumā ir iespēja iet citu ceļu. Mums nav jāizgudro jaunas antibiotikas. Tā vietā mēs varam uzlabot jau eksistējošos preparātus, padarot tos efektīvākus mazākās devās”, - ar savām cerībām dalījās doktors Nadlers.

Slāpekļa oksīdu uzskatīja par toksisku gāzi, kura piesārņo atmosfēru, kamēr 1987. gadā par pierādījumu, ka slāpekļa oksīdam pieder liela loma zīdītāju organisma fizioloģiskajos procesos, piešķīra Nobeļa prēmiju. Kopš tā laika noskaidroja, ka slāpekļa oksīds piedalās tādos procesos, kā mācīšanās un iegaumēšana, asinsspiediena regulācija, erekcija vīriešiem, gremošana, cīņa ar infekciju un vēzi. Pirms dažiem gadiem Nadlers un viņa kolēģi demonstrēja, kā ļaundabīgas baktērijas izmanto NO, lai sevi pasargātu no oksidatīvā stresa. Jaunākie pētījumi apstiprina viņa ideju par to, ka daudzas antibiotikas var iznīcināt baktērijas, bet tajā pašā laikā slāpekļa oksīds tam traucē.

Zinātnieki atzinās, ka ir ļoti uztraukti par to, kāda nozīme varētu būt viņu darbam cīņā ar infekciju slimībām. Ar baktēriju parādīšanos, kuras izturīgas pret ārstēšanu ar antibiotikām, ir ļoti svarīgi izstrādāt konceptuāli jaunu pieeju šo slimību izraisītāju mikroorganismu uzveikšanā.

Avots: health-ua.org

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti